banner39

Avrupalılar Ombudsmanlığı Osmanlı'dan almıştı

Yarın ilk kez yürürlüğe girecek olan Ombudsmanlık sistemini Türkiye AB'den alıyor. Ancak Avrupa da bu sistemi 1712 yılında Osmanlı'dan almıştı

Genel 28.03.2013, 11:25 28.03.2013, 11:25
Avrupalılar Ombudsmanlığı Osmanlı'dan almıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de ilk kez yarın yürürlüğe girmeye başlayacak olan Ombudsmanlık sisteminin kökeninin Osmanlı'ya dayandığı öğrenildi.

Türkiye'nin ilk Ombudsmanı Nihat Ömeroğlu, Avrupa'da ilk kez İsveç'te oluşturulan ombudsmanlık müessesesinin çıkış noktasının Osmanlı İmparatorluğu olduğunu açıkladı.

AB Ombudsmanı Nikiforos Diamandouros, da 2011 yılında Türkiye'ye yaptığı bir ziyarette ombudsmanlık müessesesinin çıkış nokasının Osmanlı olduğuna dikkat çekmişti.

AB Ombudsmanı Diamandouros, "Size şunu söylemeliyim: İlk ombudsmanlık kurumu 1809'da İsveç'te kurulmuş olsa da tarih bize bu fikrin Osmanlı İmparatorluğu'ndan alındığını söylüyor. Tarih bize 1712'de Osmanlı'ya sığınan İsveç Kralı'nın (12. Karl) orada gördüğü, halkı korumak üzere oluşturulan padişahlık mahkemesi (kadılık) fikrini aldığını ve İsveç'e döndüğünde ombudsmanlığı kurduğunu söylüyor. Dolasısıyla ombudsmanlık ve Osmanlı arasında tarihi bağ var. Bu kısmı Türk halkı için önemli olabilir. Ombudsmanlık (Osmanlı'dan) çıktı ve farklı yönden geri dönmüş olacak. Umarım (yasa tasarısı) onaylanır. Ben yapabileceğim her türlü yardıma hazırım" demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?