Avrupa'ya vizesiz giriş 12 bin lira!

Suriye ve Ortadoğu ülkesi vatandaşlarını Kıbrıs’a gidiyormuş gibi pasaporttan geçiren çete üyeleri teknik takiple belirlendi. Kaçaklar AB rüyası için kişi başı 12 bin lira vermiş.

Avrupa'ya vizesiz giriş 12 bin lira!

Atatürk Havalimanı’ndan para karşılığında yasa dışı yollarla yurtdışına insan kaçıran çete, suçüstü yakalandı. Havalimanında yer hizmeti veren Turkish Ground Services’e (TGS) yurtdışından vizesiz yolcu gönderdiği için yüksek cezalar gelince şirket yönetimi olayı incelemeye aldı. Takip sonunda şirket yetkilileri, zanlıları tespit ederek durumu polise bildirdi.

Atatürk Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğüne bağlı Araştırma ve Teknik Destek Büro Amirliğinin düzenlediği operasyonda, Atatürk Havalimanında yer hizmeti veren çeşitli şirketlerde çalışan dört kişi suçüstü yakalanarak, gözaltına alındı.

Kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, zanlıların, yurtdışına gitmek isteyen Suriye ve Orta Doğu ülkesi vatandaşlarını vizesiz olduğu için Kıbrıs bileti alarak pasaporttan geçirdiğini, ardından pasaporttan geçen mültecileri anlaştıkları havalimanı personeli yardımıyla boş koltuğu bulunan Avrupa’ya giden uçaklara bindirdiğini tespit etti.

Çete elemanlarının, kaçırdıkları her kişi için yaklaşık 12 bin lira aldıkları öğrenildi. Geniş çaplı soruşturma başlatan emniyet yetkilileri, çetenin yurtiçi ve dışı bağlantısının olup olmadığını incelemeye aldı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 03:58
banner53
YORUM EKLE

banner39