banner39

Ayakkabılı eylem İstanbul'da başladı

Taksim Meydanı'nda bugün başladı. '8 bin 372 Çift Ayakkabı' adlı projede, katledilen 8 bin 372 Müslüman Boşnak erkeği sembolize eden 8 bin 372 kullanılmış ayakkabı sergileniyor.

Genel 09.07.2011, 10:51 09.07.2011, 12:44
Ayakkabılı eylem İstanbul'da başladı

Avrupa'da yaşanan en büyük katliamlardan biri olan ve tarihe kara bir leke olarak geçen Srebrenitsa katliamının 16. yıldönümü nedeniyle Taksim Meydanı'nda bir anma gerçekleştiriliyor.

'8 bin 372 Çift Ayakkabı' adlı projede, katledilen 8 bin 372 Müslüman Boşnak erkeği sembolize eden 8 bin 372 kullanılmış ayakkabı sergilenecek.

Genç Boşnaklar Derneği ile Salihli Kosovalılar Derneği, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanmış en büyük insanlık dramı olan Srebrenitsa katliamının on altıncı yılına dikkat çekmek amacıyla, 8372 Çift Ayakkabı isimli bir projeyi hayata geçiriyor.

Proje kapsamında, Srebrenitsa'da gerçekleştirilen soykırımda katledilen silahsız ve sivil Müslüman Boşnak erkeğinin sayısına denk gelen 8372 adet kullanılmış ayakkabı toplanarak sergilendi.

Bu çerçevede Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay ile Salihli Kosovalılar Derneği Başkanı Abdülhadi Hür ve dernek üyesi ve aynı zamanda Belediye Meclisi üyesi Cevdet Zurnacı, ayaklarındaki ayakkabıları çıkararak projeye destek için verdi. Katledilen insanları rahmetle andıklarını ve bu katliamı yapanları nefretle kınadıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay " Tüm soykırımları nefretle kınıyorum.

Dünyada soykırımların yaşanmamasını umut ediyorum" dedi. Projeyle ilgili bilgi veren derneğin başkanı Hür, şöyle konuştu: "Toplanan 8 bin 372 ayakkabı, 9-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında Taksim Meydanı'nda, Birleşmiş Milletler'in İngilizce kısaltması olan 'UN' şeklinde sergilenecek. Sergilenen 8 bin 372 ayakkabı, Temmuz 1995'de Srebrenitsa'da katledilen ve şu ana kadar kimliği tespit edilen insanları sembolize edecek. Ayrıca, dünya üzerinde resmen tanınan bağımsız ülke sayısına karşılık gelen 192 adrese barış mesajı gönderilecek. Barış mesajı yazılı 192 balon, yarın, Taksim Meydanı'nda gökyüzüne bırakılacak."

 

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?