banner39

Ayasofya önünde 10 binler namaz kıldı-FOTO

Anadolu Gençlik Derneği tarafından İstanbul'un fethinin 559'uncu yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Ayasofya Meydanı'nda öğle namazı kılındı. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Ayasofya inşallah zincirlerinden kurtulacak" dedi

Genel 26.05.2012, 17:58 26.05.2012, 18:00
Ayasofya önünde 10 binler namaz kıldı-FOTO

Ayasofya Meydanı'nda bugün saat 14.30'da düzenlenen mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak , Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri üyeleri, ve kadınların da olduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Ayasofya Müzesi'nin girişinde oluşturulan kürsüden topluluğa seslenen Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, "Dünya tarihi açısından büyük öneme sahip İstanbul'un fethini büyük bir coşku ve şuurla kutluyoruz" dedi. Ayasofya'nın fetihten sonra bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini belirten Salih Turhan, Ayasofya'da kılınan ilk Cuma namazında hutbeyi Fatih Sultan Mehmet'in okuduğunu, namazı da Akşemseddin'in kıldırdığını belirtti. Bakanlar Kurulu kararıyla 1934 yılında müzeye çevrilen Ayasofya'nın ibadete kapalı bir şekilde durduğunu vurgulayan Salih Turhan, bu durumu eleştirdi.

Ayasofya'nın ibadete açılmasını isteyen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, topluluğa şöyle seslendi:

"Ayasofya inşallah zincirlerinden kurtulacaktır. Bu görev sizlere, Fatih Sultan Mehmet'in torunlarına düşmektedir."

BİNLERCE KİŞİ NAMAZ KILDI

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Salih Turhan, topluluğa öğle namazı kıldırdı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda birimin meydanda konuşlandırıldığı dikkat çekti. Namaz ın ardından topluluk küçük gruplar halinde fetih şenliklerinin yapılacağı Beşiktaş İnönü Stadyumu'na geçti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?