banner15

Ayasofya provokasyonunda geri adım

Ayasofya`da dini ayin yapmak isteyen Yunan kökenli Amerikalılar, Türkiye`ye gelmekten vazgeçti.

Ayasofya provokasyonunda geri adım


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ayasofya'da ayin gerçekleştirilmesini talep eden Yunan kökenli Amerikalılardan oluşan yaklaşık 250 kişilik grup, tepkiler üzerine provokasyondan geriadım attı.

Yunanistan'ın Dedeağaç (Aleksandrupolis) kentinde bulunan ve bu akşam, en geç yarın sabah saatlerinde Türkiye'ye hareket etmesi beklenen grubun lideri ve Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu Başkanı Chris Spiru, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "kendilerine Türk makamlarından söz konusu talep ve faaliyetlerinin kışkırtıcı olarak nitelendirildiğine dair bir belge ulaştığını" söyledi.

"Grubun amacının sadece dua etmek olduğunu" savunan Spiru, belgenin adeta, "Türkiye'ye giriş yasağı" niteliğinde olduğunu iddia ederek, bu gelişme nedeniyle İstanbul'a hareket edilmeyeceğini bildirdi.

Bu arada, Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu'nun 2005 yılında ABD'de kurulduğu ve Ayasofya'nın kilise olarak hizmet vermesi hedefiyle tanındığı, Organizasyon Başkanı Spiru'nun ise Yunanistan'ın "Kardiça" kentine bağlı "Portia" köyünden olduğu, 1956'da ABD'ye yerleştiği öğrenildi.

 


 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 19:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35