banner39

Ayasofya'da tarihi namaz...

İstanbul ve Ayasofya bugün tarihi bir fetih coşkusu daha yaşayacak

Genel 26.05.2012, 10:29 26.05.2012, 13:14
Ayasofya'da tarihi namaz...

İstanbul ve Ayasofya bugün tarihi bir fetih coşkusu daha yaşayacak. İstanbul'un Fethi'nin 559. yıldönümü münasebetiyle, Anadolu Gençlik Derneği tarafından organize edilen 'Fetih Kutlamaları' çerçevesinde onbinlerce genç, Ayasofya'nın önünde öğle namazı kılacak.

Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması için dua edecek gençlere destek vermek için Anadolu'nun bütün şehirlerinden katılım olacak.

İSTANBUL VE ANADOLU AYASOFYA'YA AKACAK

İstanbul'un Fethi'nin en önemli sembollerinden biri olan Ayasofya Camii, 1934 yılında tartışılan bir kararname ile ibadete kapatılarak müzeye çevrilmişti. Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethettikten sonra camiye çevirdiği Ayasofya tam 78 yıldır ezan sesine ve namaza hasret.

ERBAKAN, AYASOFYA VE FETİH

14.00'da Ayasofya önünde toplanacak olan onbinler 'Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın' sloganıyla Fatih'in emanetine sahip çıktıklarını haykıracak. Öğle namazını Ayasofya'da kılacak olan gençler buradan, Fetih Şöleni'nin yapılacağı İnönü Stadyumu'na geçecek. Fetih kutlamaları saat.16.00'da başlayacak. Güne sabah 09.00'da Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın kabrinin başında dualarla başlanacak.

SABAH DA ALPERENLER AYASOFYA ÖNÜNDEYDİ

Ayasofya Meydanı'nda toplanan Alperen Ocakları'na bağlı bir grup, Ayasofya Müzesi'nin cami yapılarak ibadete açılması için Ayasofya Meydanı'nda sabah namazı kıldı.

Alperen Ocakları İstanbul İl Örgütü'ne bağlı yaklaşık 500 kişilik grup, sabah 04.30 sıralarında ellerinde bayrak ve pankartlarla Ayasofya Meydanı'nda toplandı.

İstanbul'un fethinin yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya Müzesi'nin camii yapılarak ibadete açılmasını isteyen eylemciler, bir süre slogan atarak sabah ezanının okunmasını bekledi. Sabah ezanının okunmasıyla meydanda namaz kılan göstericiler, namazın ardından meydandan ayrıldı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?