banner15

Aylan'dan sonra 70 çocuk daha Yunanistan'a geçerken öldü

Bodrum'da sığınmacıları taşıyan botun batması sonucu yaşamını yitiren Aylan Kurdi'den bu yana savaştan kaçarken 70'den fazla çocuk hayatını kaybetti.

Aylan'dan sonra 70 çocuk daha Yunanistan'a geçerken öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası yardım örgütleri havaların soğumasıyla riskin daha da büyüdüğü uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler ise, Suriye'de yaklaşık 13.5 milyon insanın yardım ve korunmaya ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Aylan Kurdi'nin sahile vuran cansız bedenini gösteren fotoğraflar, dünyayı ayağa kaldırarak dikkatleri sığınmacıların dramına çevirmişti.

Ancak Aylan'ın ölümünden önce olduğu gibi sonrasında da çok sayıda çocuk umuda yolculukta hayatını kaybetti.

"Çocukları Kurtarın" adlı uluslararası yardım kuruluşu Aylan'ın ölümünden bu yana Türkiye'den Yunanistan'a gitmeye çalışırken 70'den fazla çocuğun daha soğuk sularda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Son olarak Midilli adası açıklarında bulundukları teknenin batmasıyla yedi çocuk öldü. Kışın gelmesiyle durumun daha kötüleşeceği uyarısını yapan yardım örgütü, sığınmacıların Avrupa'ya daha güvenli ve yasal güzergahlardan ulaşmalarının sağlanmasını istedi.

Birleşmiş Milletler ise, Suriye'de yaklaşık 13.5 milyon kişinin yardımla korunmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

BM İnsani Yardımlar Koordinatörü Stephen O'Brien savaş ve şiddetten kaçanların derme çatma tekne ve botlarla Avrupa'ya ulaşabilmek için her şeyini riske etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Bu yılın başından beri Avrupa'ya Akdeniz üzerinden 700 binden fazla sığınmacının gittiği, bunların büyük çoğunluğunun Suriyeli oldukları belirtiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 09:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35