Aytaç Yalman: Başbuğ, ihlali bana bildirmedi

Aytaç Yalman, Balyoz Semineri'nin kendisinin karşı çıkmasına rağmen, İlker Başbuğ'un bilgisi dahilinde yapıldığını; Başbuğ'un da bunu kendisinden sakladığını söyledi

Aytaç Yalman: Başbuğ, ihlali bana bildirmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Balyoz Darbe Planı hakkında çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Yalman, İlker Başbuğ'u "yapılan ihlalleri kendisine bildirmemekle" suçladı. Başbuğ'un kendisine Seminerde suç unsuru bulunmadığını söylediği belirten Aytaç Yalman, "1. Ordu ciddi disiplin ihlali yaparak kuvvetten emir almadan astlara emir verdi, Kurmay Başkanı da (İlker Başbuğ) bunu bana bildirmedi dedi.

Balyoz Darbe Planı davası nedeniyle kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan ve davanın 1 numaralı sanığı, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ı emrine aykırı biçimde semineri yapmakla suçlayan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, birçok bilinmeyene açıklık getirirken, o dönemde Kurmay Başkanlığı’nı yapan Ergenekon davası tutuklusu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da suçladı.

"Can borcu olan arkadaşlarımın o dönemdeki yanlışlarını 9 sene sonra öğrenip, bunları burada ifade etmek bana ızdırap veriyor" diyen Yalman, Başbuğ'un bu konudaki açıklamalarını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Verdiği ifade üzerinde mütalaada bulunmak istemezdim. Ancak, bu seminer ile ilgili bildiğim tek husus, Aralık 2002'de 1. Ordu'dan gelen EMASYA teklifini uygun bulmamam ve tatbikatı müteakip Mart 2003'te General Özkılıç'ın seminerde EMASYA Planı'nın oynandığını bildirmesidir. Bu iki tarih arasında hiçbir teklif ve emirden haberim olmamıştır. Burada sözü edilen tüm görüşmeler, Kurmay Başkanımın şahsi yorumlarıdır. E. Org. Başbuğ ifadesinde de belirttiği gibi Kurmay Başkanı karargâh amiridir. Ancak, komutan adına veya namına emir verir demesine rağmen görüleceği gibi söz konusu zaman dilimi içinde olay böyle cereyan etmemiştir."

"BAŞBUĞ'A HAYIR DEDİM; AMA YİNE YAPILDI"

Yalman, seminerden önce Aralık ayında 1. Ordu'nun, EMASYA planının oynanmasını teklif ettiğinin Başbuğ tarafından şifahen arz edildiğini, bunu uygun görmediğini bildirdiğini, bu konudaki teklif yazısını görmediğini belirterek, "Yapılan teklif yazısını görmedim. Böyle önemli bir teklifin mutlaka bana arz edilmesi gerekirdi. Niçin uygun görmediğimi de açıklamak isterim. 2002 sonu ve 2003 yılı başında terör ve irticai faaliyetler asgari düzeyde idi. Bu nedenle EMASYA'nın oynanması için bir sebep yoktu" dedi.

"BİLGİM DIŞINDA BİR MADDE EKLENDİ"

Komutanlığından yazılan cevabî emri, Başbuğ'un 2010'da eski Genelkurmay Başkanı Hasan Iğsız'ın evinde kendisine gösterdiğini anlatan Yalman, bu emirde, emrinin dışında bir madde ilave edildiğini gördüğünü vurguladı. Yalman, OEYTS'nin bu emirde olmadığını ancak EMASYA'nın ileri bir tarihte yapılmasının bilgisi dışında emre eklendiğini gördüğünü kaydetti. OEYTS'nin ise 30 Ocak 2003'te kuvvete gönderildiğini, ancak 2012'deki duruşmada öğrenebildiğini belirtti.

56 BİRİME BİLGİM DIŞINDA EMİR VERİLDİ

1. Ordu'nun ciddi bir disiplin ihlali yaparak, kuvvetin emrini almadan 56 ast birliğe emir verdiğini, Genelkurmay'a yazı gönderdiğini, Kurmay Başkanı Başbuğ'un bunu da kendisine bildirmediğini belirten Yalman, "Ordu, Kuvvet'ten cevap almadığını, onun için tatbikatı oynatmakta bir beis görmediğini ifade ediyor. Bir teklife cevap verilmeyince idare hukukunda reddedilmiş sayılır. Askeri hukuk anlayışı ve geleneklerinde de reddedilmiş sayılır. Ancak, Ordu cevap beklemiyordu ki, Ordu ast unsurlarına 56 adrese emir veriyor, Kuvvete de bilgi veriyordu" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 11:08
banner53
YORUM EKLE

banner39