Aytaç Yalman tanık olarak ifade verecek

Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, "Hayata Dönüş Operasyonu" davası kapsamında yarın Bodrum'da tanık olarak ifade verecek.

Aytaç Yalman tanık olarak ifade verecek

Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki "Hayata Dönüş Operasyonu" sırasında görev sınırlarını aşarak 12 kişinin ölümüne sebep oldukları, 29 kişiyi öldürmeye teşebbüs ettikleri öne sürülen dönemin 39 jandarma görevlisinin yargılandığı dava kapsamında, yarın Bodrum'da tanık olarak ifade verecek. 

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yürütülen davada, tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Yalman'ın, Muğla'nın Bodrum ilçesinde ikamet ettiği için talimatla Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılacak ara celsede ifade vereceği kaydedildi. 

İfade işlemi için Bodrum'a giden müdahil ailelerin avukatı Ömer Kavili, Yalman'ın ifade işlemi sırasında kendisinin de bulunacağını belirterek, Yalman'ın şimdilik tanık sıfatı olduğunu ancak dava kapsamında her an sanık kürsüsüne oturma ihtimali bulunduğunu savundu. Kavili, Yalman'ın operasyon sırasında yetkili ve sorumlu mevkide görev yaptığını, geçen zamana rağmen ifadesinin alınmadığını ve hiçbir soruşturmaya uğramadığını söyledi. 

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Mayıs'ta yapılan duruşmada, dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman ve dönemin Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Kemal Canbaz'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin talimatla ifadelerinin alınmasına karar vermişti.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 21:11
banner53
YORUM EKLE

banner39