banner39

Babacan, kartzedeyi umutlandırdı

Bankaların yüksek işlem hacmi almalarını eleştiren Bakan Babacan kredi kartzedeleri umutlandırdı.

Genel 18.09.2010, 15:49 18.09.2010, 15:49
Babacan, kartzedeyi umutlandırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kriz yılında bile rekor kâr açıklayan bankaların kredi kartından aidat alması tepki çekiyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kuruluş yıldönümünde, banka işlem ücretlerinin yüksekliğinden şikayet etmesi ve "Bankalar yüksek işlem ücreti alıyor, gerekli düzenleme mutlaka yapılmalı." demesi, tüketiciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

"Mahkemeler bizim lehimize karar vermelerine rağmen bankalar kararları yok sayıyor." açıklaması yapan tüketici dernekleri, artık BDDK'nın Babacan'ın sözleri doğrultusunda adım atmasını istedi.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, Bankacılık Üst Kurulu'nun bankaları yeterince denetlemediğini belirterek, "Bakanın açıklaması bizi memnun etti, derhal tüketici lehine kararlar çıkarılmalı." dedi.

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Avukat Bülent Deniz, açıklamayı 'mahkeme ve hakem heyetlerinde biriken şikayet ve öfkelerin taşması' olarak nitelendirdi. Deniz, BDDK'nın aidatlarla ilgili karar alma yetkisine sahip olduğunu, genelge yayınlayarak ücret alımlarına son verebileceğini kaydetti.

Tüketiciler Derneği Genel Sekreteri Levent Küçük de, "Artık top BDDK'da." derken, havale, EFT ve kart aidatlarındaki yüksekliğe dikkat çekti. Küçük, dernek olarak bankalarla ilgili en çok bireysel kredilerde sözleşmelerin bir örneğinin tüketicilere verilmemesiyle ilgili şikayetler aldıklarını kaydetti. 14 bin üyeli Tüketici Hakları Derneği üyesi Ahmet Yurtsever, "Türkiye'deki anlamsız enerji kaybında artık netice alınmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Kredi kartlarından kart ücreti, banka hesaplarından hesap işletim ücreti adı altında alınan meblağlar, öncelikle 4077 sayılı Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun'un 6. maddesine ve 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesine aykırı.

Tüketiciler de bu maddeler üzerinden itiraz dilekçesi verip dava açıyordu. Yargıtay 13. Dairesi, 2008'de birer ay arayla iki önemli karara imza atarak büyük yankı uyandırmıştı.

İlk olarak Haziran 2008'de İzmir 1. Tüketici Mahkemesi'nin itirazını değerlendiren daire, kart ücretinin alınamayacağı kararına varmıştı. Ardından Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararına itiraz ederek kart parası alınamayacağını bir kez daha teyit etti.

Tüketiciler Birliği de bu konudaki çalışmalarını hızlandırarak, 44 banka aleyhine dava açacağını duyurdu. Şubat 2010'da ise Tüketiciyi Destekleme Derneği Eskişehir Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, 11 yıllık kart aidatının iade edilmesi yönünde hukuki mücadeleyi kazandı.

Temmuz 2009'da Aytekin Sakarya adlı kart sahibi ise davayı kazandı. 2002'den itibaren yıllık üyelik aidatı kesintisi yaptığı, 2007'ye kadar yapılan kesinti miktarının 147 lira olduğu, işlemiş avans faizinin de 123,28 lira olduğu kaydedildi.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?