Babacan: Milli gelir her geçen gün artıyor

Türkiye'nin ekonomik başarısıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Milli gelir her geçen gün artıyor" dedi.

Babacan: Milli gelir her geçen gün artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin krizleri aşmadaki başarısının güven ortamından kaynaklandığını söyledi.

İstanbul'da 'Türkiye Toplantıları'nın 25'inci oturumuna katılan Babacan, Türkiye'de gelir düzeyinin her geçen gün arttığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan toplantıda, küresel kriz ortamında Türkiye'nin ekonomik başarısının, bankacılık sektörünün dik duruşundan kaynaklandığını belirtti.

Babacan, "En kötü durumlarda bile bankaları koruyacak senaryolar yapıyoruz. 2009'daki krizde Türkiye'ye bir şey olmadı. Çünkü kamu bankaları güçlü. Türkiye dışındaki diğer ülkeler krizi borçlanarak aşma gibi bir yöntem izledi." dedi.

Türk firmalarının yurt içinde ve yurtdışında rekabet koşullarını başarıyla gerçekleştirdiğini anlatan Ali Babacan, gelir düzeyinin her geçen gün arttığı vurguladı.

Babacan, şunları kaydetti:

"Ekonomide başarının sırrı güven. Güven ortamı oluşunca işler kolaylaşıyor. Ama erozyona uğrayınca ne yaparsanız yapın bunu başarmak mümkün olmuyor. Bütün dünyada trend gelir dağılımının düzelmesiyken Türkiye'de trend daha da düzeliyor. Onun bir çok sebebi var. En önemlisi Türkiye'de rekabet artık daha iyi çalışıyor. Bugün bakıyoruz Anadolu'nun pek çok yerinde çok ciddi firmalar çok ciddi yatırımlar yapıyor."

ŞİRKETLERE TAVSİYE

Ali Babacan, Türk şirketlerinin Yunanistan'a yatırımlarını da, yeni şirket kurarak değil, kurulmuş şirketler üzerinden yapmalarının daha doğru olacağını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 01:40
banner53
YORUM EKLE

banner39