banner39

Babacan, New York'a gidiyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 65'inci BM Genel Kurulu'na katılmak üzere bugün New York'a gidiyor.

Genel 17.09.2010, 15:04 17.09.2010, 15:04
Babacan, New York'a gidiyor

  
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi'ne ve 65'inci BM Genel Kurulu'na katılmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e refakaten bugün New York'a gidiyor.  
 
Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi, BM Genel Sekreteri'nin daveti üzerine 20-22 Eylül 2010 tarihlerinde düzenlenecek.

Zirve'de, 2000 yılında düzenlenen BM Binyıl Zirvesi'nde kararlaştırılan ve aralarında yoksulluğun ve açlığın küresel çapta yarı yarıya azaltılması da bulunan hedeflere 2015 yılına kadar ulaşılabilmesi için yürütülen çalışmaların gözden geçirilmesi ve ülkelerin bu yöndeki kararlılıklarının teyid edilmesi amaçlanıyor.

2005 yılındaki gözden geçirme zirvesinin ardından beş yıllık bir aradan sonra düzenlenen bu yeni zirve, Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına dönük çabaların hızlandırılması bakımından büyük önem taşıyor.

-ÜST DÜZEYLİ KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ

BM Genel Sekreteri tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde teşkil edilen ''Üst Düzeyli Küresel Sürdürülebilirlik Paneli''ne seçilen Babacan, küresel çapta saygın siyaset, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan sözkonusu panelin 19 Eylül 2010 tarihinde BM Genel Sekreteri başkanlığında gerçekleştirilecek ilk toplantısına da iştirak edecek.

Babacan, New York'ta bulunduğu süre zarfında çeşitli toplantılara da katılacak. Bu çerçevede Babacan, Türkiye-UNDP-BM Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından Binyıl Kalkınma Hedefleri konusunda düzenlenecek bir resepsiyona ev sahipliği yapacak.

Babacan ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin katılımıyla düzenlenecek ve özel sektör-kamu işbirliğinin geliştirilmesi konusuna odaklanacak BM Özel Sektör Forumu'na iştirak edecek. Babacan'ın New York'ta çeşitli üst düzey ikili temaslarda da bulunması bekleniyor.
 
Kaynak:AA

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?