banner39

banner35

'Babacan'ın planı uygulanamaz'

İş ve Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel'e göre Bakan Babacan'ın Türkiye'de mesai saatlerinin azaltılarak işçi sayısının artırılması fikri güzel bir fikir, ancak uygulama şansı yok.

Genel 22.04.2011, 12:41 22.04.2011, 12:41
'Babacan'ın planı uygulanamaz'

 

Forum İstanbul 2011’in açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çalışanları sevindiren bir haber verdi.

Bakan Babacan, "Türkiye’de ortalama haftalık çalışma süresi 49 saat. 49 saat çalışma 45 saate inerse, işveren 100 kişi değil, 105- 106 kişi çalıştıracak ama bunu tercih etmiyor. Şimdi bizim ortalama çalışma süresini azaltabilmemiz, işverenlerin mevcut elemanlarını çok çalıştırmak yerine yeni eleman almayı daha kolay hale getirmemiz, Türkiye’de işsizlikle mücadelede en önemli enstrümanlardan biri olacak. 49 saatten 45 saate inmesinin işsizlik üzerinde 3, 4, 5 puan bile etkisi olabilir, eğer doğru bir çizgi izlenirse’’ dedi.

Peki Bakan Babacan'ın dediği gibi haftalık çalışma saati 45 saate inerse işsizlik sorunu çözülebilir mi?

Gazete Habertürk Yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, Bakan Babacan'ın bu değerlendirmesini şöyle yorumladı:

"Bakan altı ay önce söylediklerini yine tekrar ediyor. Bu sözleri daha önce de söylemişti. Fazla mesaiyi kaldırmaya çalışıyorlar. Ancak bunun bizim ülkemizde uygulama ihtimali yok. Resmi çalışma saati haftalık 45 saattir ancak bizde haftada 60 saat çalışılıyor. Bizde yeni işçi almak yerine çalışanları 2-3 saat fazladan çalıştırmak istiyorlar. Maalesef Ankara'dan kağıt üzerinden bu işlerin yapılma ihtimali yok"

Bakan Babacan'ın önerisinin uygulanmasıyla birlikte kapasite kullanım oranlarının aşağı düşeceğini belirten Tezel şöyle devam etti: "Siz 'Akşam 17:00'den itibaren çalışmayın' derseniz, kapasite kullanım oranı düşer. Belki Avrupa'daki gibi haftalık çalışma saati 30- 36 saat arasına çekilebilir. Ama yine de işçilerin fazla mesai yapmasına engel olamayız. Bizdeki işletmeler 'Çalışanlar 45 saatten fazla çalıştırılsın ki yeni işçi alınmasın' diyor.

Ben de çalışma süresinin kısaltılmasını doğru buluyorum ama hem iş kanunundaki hem de memurluk kanununa bağlı olarak çalışan memurların ve işçilerin çalışma sürelerinin azaltılmasına tarafım. Kanunlardaki 40-45 saati değiştirmeden fazla mesai yapılmasına karşıyım."

Kaynak:Habertürk
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?