banner39

Babalara da 4 ay süt izni gündemde

Kadınların istihdama katılımını artırmak amacıyla hazırlanan tedbir paketinden babaya da doğum izni çıktı

Genel 04.04.2013, 10:10 04.04.2013, 11:38
Babalara da 4 ay süt izni gündemde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kadınların istihdama katılımını artırmaya yönelik paket kapsamında babaya da anneye verilen süre kadar doğum izni verilecek. Babanın iznine ilişkin 2 seçenek var: Babaya anne ile aynı anda izin kullandırılacak veya annenin ardından babanın izni başlayacak.

Vatan'dan Gülümhan Gülten'in haberine göre, kadınların istihdama katılımını artırmak amacıyla hazırlanan tedbir paketinden babaya da doğum izni çıktı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar, Kalkınma, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'nın birlikte çalıştığı paketin genel çerçevesi şekillendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in bizzat çalıştığı pakette bir dizi önlem masada. Paket, son hali verildikten sonra önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Pakete son halini Başbakan Erdoğan verecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere işçi sendikaları ile tüm taraflardan görüş aldı, yurtdışı örneklerini inceledi. Bakanlığın son aşamaya getirdiği çalışmanın ayrıntılarına ulaşıldı.

DOĞUM SONRASI 4 AY İZİN

Paket kapsamında kadınların çocuk doğurduktan sonra da çalışma hayatının içinde kalmasını sağlamak amacıyla doğum ve süt izin süreleri yeniden düzenleniyor. Mevcut uygulamada 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası ücretli izin veriliyor.

Bu konuda bakanlığa sunulan raporlar, kadınların doğum öncesi 8 hafta olan izinlerini tam olarak kullanmadığını, iznin bir kısmını doğum sonrası döneme eklediğini ortaya koydu. Bu nedenle de pakette doğum öncesi 8 hafta olan izin süresinin 6 haftaya çekilmesi, doğum sonrası 8 hafta olan izin süresinin de 4 aya çıkarılması planlandı. Doğum sonrası iznin 6 ay olması seçeneği, işçi konfederasyonları ve Çalışma Bakanlığı'nın "6 aylık süre çok uzun, kadın istihdamını olumsuz etkiler" görüşü üzerine rafa kaldırıldı.

KADINA YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKI

Yeni düzenlemeyle kadının doğum sonrası ücretsiz izin uygulaması da revize ediliyor. Kadının ücretsiz izin döneminde sigortasının durmasının önüne geçilerek, sosyal güvencesinin işleyeceği bir model tasarlanıyor. Bunun da bir parçası olarak kadının özellikle bazı işkolları için 'kısmi çalışma', 'evden çalışma' gibi alternatif çalışma modelleri öngörülüyor. Mevzuat da buna göre güvenceli olarak düzenlenecek. Böylece kadının doğum sonrası evden ya da part time çalışması mümkün olacak. Bazı ülkelerde uygulandığı gibi kadının işyerinde geçirdiği zamanın 1 ay için öngörülen toplam süre sabit kalacak şekilde, işe erken ya da geç gelmesine izin verilmesi de gündemde. Bununla ilgili bazı ülke örnekleri incelendi. Örneğin, Hollanda'da çalışan sayısı 10'un üzerinde olan şirketlerdeki kadınların çalışma saatlerini doğum sonrası değiştirebilebiliyor. İngiltere'de 6 yaşından küçük çocuğu olan kadınlar esnek çalışma saatleri talep edebiliyor.

AİLEYE BEBEK YARDIMI

Masada bulunan önerilerden biri de, bebek bakımı için işçi-işveren-devlet katılımıyla bir fon kurulması. Hak-İş hazırladığı raporla, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinin çocuk bakım hizmetleri sunması zorunluluğu yüzünden işverenlerin erkek çalışan istihdam etmeye yöneldiğini ortaya koydu. Hak-İş, bunun yerine, çocuk bakım hizmeti sağlayan işyerlerine teşvik verilmesi ve çocuklu ailelere bakım yardımı önerdi. İşsizlik Sigortası kapsamında, çocuk bakım hizmetleri sağlanması amacıyla fon oluşturulması üzerinde duruldu. Fonun işçi, işveren ve devlet olmak üzere 3 ayaklı prim sistemiyle oluşturulacak. Doğum yapan kadının kreş veya bakıcı ücretinin, Bebek Fonu'ndan karşılanması öngörülüyor.

BELEDİYELER KREŞ KURACAK

Çalışan annelerin en büyük sorunu olan kreş ve bakımevleriyle ilgili de önemli düzenlemeler öngörülüyor. Nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. İşçi-işveren ve belediye üçgeninde finansman sağlamak üzere bir yapı kurulacak. Böylece ucuz ve çok sayıda kreş kurulması sağlanacak. Pakette yaşlı bakım ve çocuk bakım hizmetlerinin yürütülmesi için de özel istihdam bürolarıyla ilgili tedbir de yer alıyor. Bu alanda çalışanların sigortalı çalışmaları için gerekli desteklerin sağlanması yönünde yasal altyapı kurulacak. Çocuk bakım işi, birçok kadın için cazip hale getirilecek.

4 aya kadar izin gündemde

Türkiye'de çalışan babaların doğum sonrasında 3 gün ücretli izni var. Erkek memurlarda bu süre 10 gün. İzin süresinin erkek işçi için memur düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Yeni düzenlemede kadına doğum sonrası verilen izin (Başbakan onaylarsa 4 aya kadar) babaya da izin verilecek. Bu durumun, işveren açısından kadın işçi çalıştırmanın dezavantajını da ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Babanın bu izni nasıl kullanacağına ilişkin iki seçenek tartışılıyor. Biri, babanın da anneyle aynı anda iznini kullanması, diğeri annenin izninin bitmesiyle babanın izninin başlaması. Kadın çalışan açısından hangisinin daha uygun olacağı değerlendirilerek, nihai karar verilecek. Burada, babaya sağlanan iznin anneye transfer edilememesi koşulu var. Babaya verilen iznin, anneye transferi halinde kadının, çalışma hayatının dışında kalacağı belirtiliyor. Ayrıca 'Ebeveyn İzni' kavramı benimsendi. 'Ebeveyn İzni' düzenlemesi, doğum izin sürelerinin, babaları da içerecek şekilde uygulanmasını, iznin ücretli olması ve ücreti SGK'nın karşılamasını içeriyor.

Yorumlar (3)
DOĞAN GÜNEŞ 10 yıl önce
GÜNLERDİR BU HABERİ BEKLİYORUZ.HAMİLE ÇALIŞAN BAYANLARI RAHATLATACAK SİTRESTEN ÇIKARACAK BÜYÜK HABER OLMALI...DOĞUDA GÖREV YAPIYORUM YAŞADIĞIM ŞEHİRDE HİÇ AKRABAM YOK NE DE KOMŞUM NE YAPCAM HİÇ BİLMİYORUM YARDIM EDİN EŞİMEDE DE İZİN HAKKI VERİLSİN ONDAN BAŞKA KİMSEM YOK BİZE YARDIM EDEBİLECEK İZNE İHTİYACIMIZ VAR BEBEÜİMİZ EN AZINDAN 6 -8 AYLIK OLANA KADAR YOKSA BAKICI NERDEN BULAYIM GÜVENEYİM ..
UMUT 10 yıl önce
NE OLUR ARTIK ŞU 6 AYLIK ÜCRETLİ İZİN KONUSUNU ONAYLAYIN SİTRES YAŞIYORUZ ARTIK.ÇOK İHTİYACIMIZ VAR BEBEKLERİMİZE BAKTIRACAK GÜVENECEK KİMSEMİZ YOK YARDİM EDİN İŞ ÖNEMLİ EVLAT ÖNEMLİ NE ONDAN NE ONDAN VAZGEÇİLİR HAK VERİN BİZİM GİBİ ÇALIŞAN ANNELERE RAHATLAYALIM...
HAKKI 10 yıl önce
BİZ MEMURLAR ORADAN ORAYA TAYİN GÖRÜYORUZ . NE ANNE, NE BABA, NE AKRABA NEDE TANIDIK VAR. ONDAN SONRA ÇOCUK YAP , AMA NASIL.. İLK ÇOCUĞUM NÖBETTE İKEN DOĞUM BAŞLADI SONRA HASTANEYE YETİŞ İZİN AL. BABAYA İZİN ŞART!!! EN AZ 2 AY OLMASI GEREK.ANNENİN İHTİYACI, DOĞAN ÇOCUĞUN İHTİYACI VE EVDEKİ ÇOCUĞUN İHTİYACI BAZEN SADECE BABAYA KALIYOR HERŞEY. BİRDE BUNLARIN YANINDA İŞE GİT ÇALIŞ HANGİ KAFAYLA!!!!
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?