banner39

Babanzade Ahmed Naim anıldı

Babanzade Ahmed Naim, Bağcılar'da düzenlenen ve Doç. Dr. Hüseyin Hansu'nun katıldığı etkinlikle anıldı

Genel 18.12.2012, 17:00 18.12.2012, 17:00
Babanzade Ahmed Naim anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Osmanlı'nın son dönem aydınlarından, Mehmet Akif Ersoy'un yakın arkadaşlarından Babanzade Ahmet Naim, Bağcılar'da düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi'nde gerçekleştirilen programa İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Hüseyin Hansu katıldı. Hansu, Babanzade'nin hayatından kesitler anlattı. Mehmet Akif'in, Babanzade Ahmet Naim için "Sahabelerden sonra en çok sevdiğim ve değer verdiğim dostumdur" sözünü hatırlatan Hansu, Naim'in medrese eğitimi almadan önce dini eğitim aldığını söyledi. Naim'in çok iyi derecede Fransızca ve Arapça konuştuğunu belirten Hansu, "Asıl alanı felsefe olmasına rağmen hadis üzerine çalışmalar yapmıştır. Tercüme hadisleri Sıratimüstakim dergisinde yayınlanmıştır. Karma eğitime karşı çıkmış ancak başarılı olamayınca Darülfünun'daki rektörlük görevinden istifa ederek ayrılmıştır" dedi.

Babanzade Ahmet Naim'in 1934'te öğle namazı kılarken vefat ettiğini anlatan Hansu, Mehmet Akif Ersoy'un Naim'in vefatına çok üzüldüğünü ve Akif'in "Bizim biçare Naim'in aniden vefatı beni çok sarstı. Evim barkım yıkılmış da ben altında kalmışım sandım. Bu zavallı şark öyle kıymetli vücutları bundan sonra çok zor yetiştirir" şeklindeki ifadelerini hatırlattı.

BABANZADE AHMET NAİM KİMDİR?

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında yaşayan Babanzade Ahmet Naim, 1872'de Bağdat'ta doğdu. Babası Babanoğullarından ilim ve idare adamlarından biri olan Mustafa Zihni Paşa'dır. Eğitimine Bağdat'ta başlayan Ahmet Naim, Bağdat rüşdiyesini bitirdikten sonra İstanbul'a geldi. Galatasaray Lisesi ve Mülkiye Mektebi'nde eğitimine devam eden Ahmet Naim, Galatasaray Lisesi başta olmak üzere farklı eğitim ve tercüme kurumlarında görevler aldı. 1915 yılında Darülfün'un Edebiyat Fakültesi'nde ders vermeye başlayan Naim, fakültede mantık, felsefe, ruhiyat ve ahlak derslerini okuttu. Naim, bir ara Darülfünun rektörlüğünde de bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü