banner39

Bacadan Noel Baba yerine hırsız girebilir

Uzmanlar uyardı: "Bacadan Noel Baba yerine hırsız girebilir"

Genel 11.12.2012, 17:11 11.12.2012, 17:11
Bacadan Noel Baba yerine hırsız girebilir

Avrupa'da Noel tatili için evinden ayrılan milyonlarca kişi adeta hırsızlara davetiye çıkarıyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde tatile gideceği ülkeden ne zaman geri geleceğine kadar birçok bilgiyi rahatça paylaşan tatilciler döndüklerinde büyük bir şokla karşı karşıya kalabiliyor. Birçok sigorta şirketi Aralık ayında artan hırsızlık vakalarından şikayetçi. Polis ise vatandaşların tedbirsiz davranışlarından bıkmış durumda.

Danimarka'da Noel haftası hırsızlık vakaları diğer zamanlara nazaran 4 kat daha fazla. Önceki gün Danimarka Emniyet Teşkilatı ve çeşitli sigorta şirketlerinin temsilcileri bir araya gelerek konuyla ilgili ortak bir bildiri yayınladı. Vatandaşlara tatile çıkmadan önce dikkatli olmaları çağrısında bulunan yetkililer; bilhassa internette paylaşılan bilgilere dikkat çekti. Hırsızların da sosyal paylaşım ağlarına üye olabildiğini vurgulayan yetkililer; vatandaşlara hassas bilgileri internette paylaşmamaları tavsiyesinde bulundu.

Yetkililer ayrıca tatile çıkmadan önce alınması gereken tedbirlerle bir dizi uyarıda yayınladı. Buna göre; evde olunmayan saatlerde mutlaka ışıklardan biri açık bırakılmalı, değerli eşyalar pencerelerden görülemeyecek şekilde saklanmalı, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarına girilen tatil bilgileri bir an önce kaldırılmalı. Bir diğer uyarı ise posta kutularıyla ilgili.

Tatil boyunca gelen mektuplardan dolup taşan posta kutularının hırsızların dikkatini çektiğini belirten yetkililer, tatile çıkan herkese posta kutusunun anahtarını bir komşusuna bırakmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Kaynak: Cihan

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü