banner39

Bağ-Kur'luya emekli olma fırsatı

Ziraat Bankası, borcu olan SSK ve Bağ-Kur'lulara kredi verecek. Vatandaşlar da emekli maaşına kavuşacak.

Genel 08.03.2011, 07:27 08.03.2011, 07:38
Bağ-Kur'luya emekli olma fırsatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yaşı geldiği halde prim borcu sebebiyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara müjdeli haber geldi. Zaman'dan İsa Yazar'ın haberine göre, Kurum Başkanı Emin Zararsız, "Ziraat Bankası, borcu olan SSK ve Bağ-Kur'lulara kredi verecek. O paralar direkt bizim hesaplarımıza aktarılacak. Vatandaşlar da emekli maaşına kavuşacak." dedi. 50 TL'nin altındaki prim borçları ise silinecek. 

Yaşı geldiği halde prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ile 5 yılı aşan borçları sebebiyle kayıtları silinen Bağ-Kur'lulara emeklilik şansı doğdu. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 'torba kanun'un vergi ve prim borçları için yeniden yapılandırma imkânı getiren düzenlemesi sayesinde yaklaşık 310 bin prim borçlusu, emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu kişilerin prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için Ziraat Bankası ile anlaşma yaptı.

Kurum Başkanı Emin Zararsız, "Ziraat Bankası, borcu olan SSK ve Bağ-Kur'lulara kredi verecek. O paralar hesaplarımıza aktarılacak. Vatandaşlar da emekli maaşına kavuşacak." dedi. Kredi taksitleri ise bu şekilde emekli olanların maaşlarından kesilecek.

2008 yılında çıkarılan yapılandırma yasası kapsamında da Bağ-Kur'a borcu olan 144 bin 643 kişi Halk Bankası'ndan kredi kullanarak emekli olmuştu. SGK'nın Ziraat Bankası ile yaptığı son anlaşma ise emekli olacakları kapsamıyor. Buna göre prim borcunu kapatmak isteyen bütün işveren ve esnaf, Ziraat'tan bu kapsamda kredi kullanabilecek.

SGK Başkanı Zararsız, prim yapılandırmasının ayrıntılarını, basın toplantısı ile duyurdu. İdari para cezaların yüzde 50'sinden vazgeçildiğini vurgulayan Zararsız, 50 TL ve altındaki alacakların da silindiğini duyurdu.

Bu şekilde kurum, 10 milyon alacağından vazgeçmiş oldu. Zararsız, kuruma ait tesislerdeki kira borçları için de gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE'ye göre ödeme yapılacağını açıkladı. Yapılandırma imkânından yararlanmak isteyenlerin 2 Mayıs'a kadar başvurması gerekiyor.

Bu çerçevede ilk taksitler 30 Haziran'da ödenecek. Uygulamayla ne kadarlık alacaktan vazgeçileceği konusunu örneklerle açıklayan Zararsız, 2010 Ocak ayında 100 lira borcu olan kişi ya da kurumların borcunun gecikme zammıyla 116 liraya çıktığını, yapılandırmayla ise bu borcun 110 liraya düştüğünü kaydetti. Ancak 2000 yılı Ocak ayındaki 100 liralık borç ise faiziyle 1.314 liraya ulaşıyor. Yapılandırma sonucunda ise ödenecek tutar 284 liraya düşüyor.

Emin Zararsız, "Bu kanun, eski yıllardan borcu olanlara yüksek avantaj sağlıyor. Uygulamadaki temel mantık, borç aslının cari tutarı kaybolmadan tahsili. Bu kapsamda borç alındığı tarihten bugüne güncelleniyor. Borcun tarihine göre yüzde 80-85'e varan terkinler söz konusu." dedi.

Tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini dile getiren Kurum Başkanı, son 3 gün içinde belli miktarın üzerinde borcu bulunanları da SMS ile uyaracaklarını kaydetti.

Öte yandan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, 'torba yasa' ile KOSGEB destek veya kredilerinin geri ödemelerini ihlal etmiş işletmelere de borçlarını uygun şartlarda ödemeyebilmeleri için yeniden yapılandırma imkânı sağlandığını ifade etti.

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?