banner39

Bahçeli: Süreci beklemek savaştan iyi

MHP Genel Başkanı Bahçeli Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi tartışmaları ile ilgili, "Bu süreci beklemek savaştan daha hayırlıdır diye düşünüyorum" dedi.

Genel 10.09.2013, 18:45 10.09.2013, 18:56
Bahçeli: Süreci beklemek savaştan iyi

Yeşilköy'de bir otelde düzenlenen partisinin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı'na katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Bundan yaklaşık bir yıl önceydi. Yine Suriye'nin kuzeyine yönelik yapılan açıklamalar vardı. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, 'PYD oluşumuna izin vermeyiz' deniliyordu. Bir yıl sonraki sürece baktığınızda PYD'nin eşbaşkanı Salih Müslim'in 4 kez Ankara ile görüşüp ağırlanması söz konusu. 'Dışişleri ile sağlıklı ve saygı temelindeki görüşmelerimiz devam ederse Ankara'da bir büro oluşturabiliriz' dedi. Ne dersiniz? Bir yılda büyük bir değişme söz konusu?" sorusu üzerine Bahçeli, bu politikanın Türkiye'ye yabancı olmadığını savundu. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin de öncelikle "3-4 defa geldiğini, kırmızı pasaport alıp dünyayı ziyaret ettiğini, daha sonra bürolar açıldığını" ifade eden Bahçeli, "Sonuç, Kuzey Irak'ta Güney Kürdistan'ın kuruluşunun ayağı teşekkül etti. Şimdi de Batı Kürdistan, arkasından Kuzey Kürdistan, daha sonra da İran'daki Kürdistan ayağıyla 4 ayaklı bir canavar yaratılmak isteniyor. Buna alet oluyorlar. Bu yabancı değildir. Barzani modelini şimdi PYD'nin eşbaşkanına  uyguluyorlar. Bundan Türkiye zarar görecektir" diye konuştu. 

"SÜRECİ BEKLEMEK SAVAŞTAN İYİDİR"

Bahçeli, bir gazetecinin, "Suriye'deki son açıklamalardan anlaşılıyor ki Suriye yönetimi elinde kimyasal silah olduğunu kabul ediyor. Ancak 'Ben kullanmadım muhalifler kullanmış olabilir' diyor. Bu kapsamda bu kadar büyük bir kimyasal silahın teslim edileceği sizce ne kadar gerçekçidir? ABD'nin son sunduğu, Rusya'nın desteklediği planı gerçekçi buluyor musunuz?" sorusu üzerine de "Bu süreci beklemek savaştan daha hayırlıdır diye düşünüyorum" dedi.

"GAZDAN VE SUDAN OLAYLARI ANLAMIYORUZ"

ODTÜ'deki olayların sorulması üzerine Bahçeli, "Bunun arkasında kim var? Gazdan ve sudan kurtarılırsak daha rahat görebiliriz. Islanmaktan anlayamıyoruz, gazdan da göremiyoruz. Onun için biraz beklememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Eğitim sisteminde yaşanan değişikliklere ilişkin soruya da Bahçeli, "İleriki günlerde bir değişiklik daha olabilir" yanıtını verdi.

 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?