banner39

Bahoz Erdal kırmızı listedeki PKK'lılardandı

Öldürüldüğü öne sürülen Bahoz Erdal, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesinin yer aldığı kırmızı kategoride bulunuyordu

Genel 10.07.2016, 10:49 10.07.2016, 10:58
Bahoz Erdal kırmızı listedeki PKK'lılardandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de öldürülen PKK üst yöneticilerinden "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesindeki kırmızı kategoride yer alıyordu.

1969 yılında Suriye'de doğan Fehman Hüseyin,  Şam'da tıp eğitimi aldı. 1990'lı yılların başında örgüte katılan Hüseyin, örgüt içinde "Bahoz Erdal" ve "Doktor Bahoz" kod adını kullanıyordu. 2004-2009 yıllarında örgütün askeri kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) başına geçen Fehman Hüseyin'in adı, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Örgüt yöneticilerinden Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında 2008 yılında yaşanan ve örgüt içinde karışıklığa neden olan kavganın ardından görevden alınacağını anlayan Fehman Hüseyin, Alman dağcıların kaçırılması emrini de vermişti.

Abdulah Öcalan'ın talimatıyla PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak 2002'de kurulan PYD yapılanması içinde de söz sahibi olan Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesinin yer aldığı kırmızı kategoride bulunuyordu.

Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Hasekavi, AA muhabirine, Fehman Hüseyin'in dün akşam 20.30'da Himo beldesinden Kamışlı'ya giderken hedef alındığını belirtmişti. Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğünü ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?