banner39

Bakan Ala İtalyan mevkidaşını kabul etti

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano ile bir araya geldi.

Genel 16.01.2015, 20:26 16.01.2015, 20:26
Bakan Ala İtalyan mevkidaşını kabul etti

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın makamında gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü.

Ala, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Alfano ile uluslararası terör konusunda hangi tedbirlerin ele alınacağını görüştüklerini ifade etti. Özellikle denizlerde uluslararası göçmen kaçakçılığıyla ilgili ciddi sorunlar bulunduğuna işaret eden Ala, bu konuda ne gibi ortak tedbirler alınacağına ilişkin değerlendirme yaptıklarını, görevlendirmede bulunduklarını ve kararlar aldıklarını söyledi.

Bu konuda alınacak tedbirlerin daha da detaylandırılacağını belirten Ala, şunları kaydetti:

"Göçmen kaçakçılığına yönelik hem İtalya hem Türkiye'nin alabileceği tedbirler alınacak. Diğer taraftan uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlarla mücadele ve bu yönde Avrupa Birliğine yönelik hem Türkiye'nin hem İtalya'nın işbirliği yaparak götürebileceği konular değerlendirdi. Özellikle göçmen kaçakçılığı, yabancı savaşçılar, uluslararası terör, bu konularda ülkelerin birlikte yapabilecekleri çok şey var, birbirlerine yapabilecekleri yardımlar var. İtalya da Türkiye'yi AB sürecinde hep destekledi. Bu konularda son derece işbirliğine açık bir ülke, biz de öyleyiz. Dolayısıyla bizim alacağımız tedbirler hem bölgemizde hem de ülkelerimizde olumlu sonuçlar doğuracaktır."

Bakan Ala, "İtalya açıklarındaki gemilerin batması konusunda ne gibi adımlar atılacağının" sorulması üzerine, bu konuda göçmen kaçakçılığının önlenmesinin önemli olduğunu belirtti. Ala, "Önlenemediği takdirde o yakalandığı zaman alınabilecek tedbirlerin alınabilmesidir. Bütün bunlar masaya yatırıldı, konuşuldu, alınabilecek tedbirler değerlendirildi" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?