banner15

Bakan Babacan vahim tabloyu açıkladı

Hazineden sorumlu Başbakan Yardımcısı Babacan, 17 Aralık operasyonlarının ülke ekonomisine çok büyük bir darbe vurduğunu ancak acil müdahaleyle durumu kurtardıklarını belirterek, iyileşme için 3-4 aylık bir süreyi işaret etti

Bakan Babacan vahim tabloyu açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcı Ali Babacan, 17 Aralık operasyonundan sonra bazı tedbirler alınmasaydı ülke ekonomisinin çok kötü bir duruma düşebileceğini söyledi. Bakan Babacan, kaybın çok büyük olduğunu ama yine de alınan acil tedbirler sayesinde 3-4 ay içinde yeniden toparlanma olacağını, ülkenin eski haline döneceğini söyledi.

Bakan Babacan, operasyonlar sonrasında ekonomide yaşanan kayıplar içerisinde halka açık şirketlerde kaybın 60 milyar 252 milyon dolar olduğunu açıkladı. Babacan, Merkez Bankası'nın yüksek oranda aldığı faiz artırımı kararı ile ilgili de faiz artırımını doğru bulmadığını söyledi.

Bir ülke için hem cari hem de bütçe açığının çok önemli olduğunu, bu noktada ise Türkiye'nin bütçe açığında iyi noktada olduğunu söyleyen Babacan, 2014 yılı için en önemli hedefin ise cari açığı düşürmek olduğunu söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun yayınladığı rapordaki gibi Türkiye'de siyasi risklerinin olduğunu kabul ettiklerini söyleyen Babacan, Türkiye'nin kredi notu verilirken zaten bu riskin göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekti. Türk ekonomisinin yazılıp çizildiği kadar olumsuz bir noktada olmadığını da söyleyen Babacan, ''3-4 ay içinde Türk ekonomisi eski haline geri dönecek.'' dedi.

17 Aralık operasyonunu küresel kriz ile kıyaslayan Babacan, ''17 Aralık sonrasında hükümetin ilgili birimleri tarafından erken müdahale olmasaydı eğer Allah korusun ekonomi çok kötü durumlarda düşerdi. Zamanında atılan adımlar ve alınan tedbirler de gösteriyor ki Türkiye'de güçlü bir istikrar var. '' diye konuştu.

Yolsuzlukları kapatmak gibi bir girişimlerinin asla olmadığını vurgulayan Babacan, tam tersine yolsuzlukların üzerine gidilen çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48