banner39

Bakan Bozdağ'dan Zekeriya Öz'e 'şov'lu cevap

Bakan Bozdağ, Zekeriya Öz'ün açıklamalarına ilişkin bir soruya "Türkiye'de şov yapanlar ile hukuku işletenlerin ayrılması lazım" karşılığını verdi.

Genel 09.01.2014, 10:27 10.01.2014, 09:45
Bakan Bozdağ'dan Zekeriya Öz'e 'şov'lu cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün açıklamalarına ilişkin bir soruya "Türkiye'de şov yapanlar ile hukuku işletenlerin ayrılması lazım" karşılığını verdi.

Bakan Bozdağ, dün de bürokraside kıyıma dönüşen görevden almaları ‘parelel yapı’ iddiasına dayandırırken ilginç bir benzetme yaptı. Bozdağ, “Allah şirk, devlet şerik kabul etmez. Herkesin bunu böyle bilmesi lazım.” dedi.

Gazetelerin Ankara temsilcileriyle görüşen Bozdağ, gündemdeki konuları değerlendirdi. Bakan Bozdağ, sorular üzerine Başbakan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın “Milli orduya kumpas kuruldu” sözünün tek başına yeniden yargılamaya yetmeyeceğini söyledi. “Başka dayanaklar da lazım. CMK’da yeniden yargılamanın şartları belli.” diyen Bozdağ, böyle bir düzenlemenin yansımalarının ve davalara etkisinin ne olacağı konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını vurguladı. “Bugünden yarına sonuçlanacak bir konu gibi gözükmüyor. Meclis takvimi de ortada. Yarın öbür gün önümüze gelecek bir konu gibi durmuyor. Seçim öncesine yetişir mi? Çalışmanın sonucuna göre ona göre bir karar verilecek.” görüşünü dile getirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan ve Emniyet Müdürü Selami Altınok ile yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcılar hakkındaki inceleme kararının henüz kendisine gelmediğini bildirdi. Ancak ikinci operasyonu engellemekle suçlanan Çolakkadı, Erdoğan ve Altınok için inceleme izni vermeyeceğini, soruşturmayı yürüten savcılar içinse vereceğini kaydetti.

Adalet Bakanı,  HSYK’nın yetkilerini tırpanlayan kanun teklifinin Anayasa’ya aykırı olmadığını da savundu. “Layüs’el bir yapıdan hesap sorulabilir hale getiriyoruz.” iddiasında bulundu.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?