banner39

Bakan Dinçer Lübnan'da

İki gündür Lübnan'da bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, beraberindeki heyetle Trablusşam'ı ziyeret etti

Genel 23.03.2012, 18:02 23.03.2012, 18:02
Bakan Dinçer Lübnan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Lübnan'ın ikinci büyük şehri Trablusşam'da incelemelerde bulundu.

Dinçer, bu sabah Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, AKP milletvekili Emrullah İşler ve diğer heyet üyeleriyle birlikte Trablusşam kentine geldi. Burada ilk olarak Trablusşam Belediye Başkanlığı'nı ziyaret eden Dinçer, Belediye Başkanı Nadir Gazal tarafından kapıda karşılandı.

Gazal, Dinçer'e belediyenin çalışmaları ve Türkiye'nin katkıları hakkında bilgi verdi. Gazal, "Türkiye, Beyrut Büyükelçiliği kanalıyla bizim her zaman yanımızda yer alıyor. Bize destek oluyor. Gösterdiğiniz yakınlık için teşekkür ederim" dedi.
Gazal, Trablusşam'da Mevlevihane bulunduğunu ve burasının TİKA tarafından restore edildiğini, bitince de kardeş şehir Konya'dan Mevlevihane konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi.

Bakan Dinçer, bunun üzerine Konya Belediye Başkanı'nı arayarak görüştü. Görüşmenin ardından da Trablusşam'a ramazan ayında Mevlevi dervişlerinin gelerek sema gösterisi yapacaklarını ve ayrıca Konya Belediyesinin iftar vereceğini söyledi.

Dinçer, Nisan ayında yapılacak Trablusşam'ın kurtuluş günü törenleri için, Fatih Belediye Başkanlığı'nın mehter takımı göndermesi için gereken girişimlerin yapılması için de Fatih Belediyesi Başkanı ile telefonla görüştü.

Görüşmenin ardından belediye binasının önünde bulunan Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılı için gönderilen saat kulesinin bulunduğu "Abdülhamit Meydanı"na yürüyerek giden Dinçer, burada bilgi aldı. Yolda yürürken vatandaşlarla selamlaşan ve görüşen Dinçer, daha sonra Lübnan Türk Cemiyeti Başkanı Zahir Sultan'ın ailesi tarafından işletilen ve geleneksel usullerle eczacılık yapılan "Sultan Eczanesi"ni ziyaret etti. Burada dernek başkanı Sultan tarafından, kendisine özel hazırlanan plaket verildi.

Dinçer, Cuma namazını şehrin en eski camisi olan Büyük Mansur Camisi'nde kıldı.

Dinçer, bugün Türkmenler'in yaşadığı Kuvaşra ve Aydamon köylerini ziyaret edecek. Dinçer, Burada Türkiye tarafından yaptırılacak okulun temelini atarak, Türkmen vatandaşlarla görüşecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?