Bakan Eker'den kayısı üreticilerine yardım sözü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "(Kayısı ağaçlarını don vurması) Allah'ın izniyle biz tekrar Malatyalı üreticimizin dertlerine derman olacak şekilde, onlara katkı sağlayacak şekilde gerekli yardımları yapacağız" dedi..

Bakan Eker'den kayısı üreticilerine yardım sözü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kayısı ağaçlarını don vurmasıyla ilgili, "Allah'ın izniyle biz tekrar Malatyalı üreticimizin dertlerine derman olacak şekilde, onlara katkı sağlayacak şekilde gerekli yardımları yapacağız" dedi.

Eker, Malatya Kervansaray Restoran'da Karadağ'ın Ankara Büyükelçisi Ramo Braliç, Sri Lanka Büyükelçisi Bharathi Davina Wijeratne, Endonezya Büyükelçisi Nahari Agustini, Arnavutluk Büyükelçisi Genci Mucaj ve Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko ile yemekte bir araya geldi. Toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

Daha sonra 8. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Mişmiş Park'a geçen Bakan Eker, buradaki törende yaptığı konuşmada, tarım, hayvancılık ve gıda sektörüyle ilgili Malatya'da güzel bir etkinlik düzenlendiğini belirtti.

Fuara 106 firmanın katıldığını kaydeden Eker, geçen yıl 65 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı, bu sene daha çok kişinin gezeceğine inandığını söyledi.

Ülke genelindeki don afetine dikkati çeken Eker, 30 Mart'ta cereyan eden hadise nedeniyle Malatya'daki kayısı üreticilerinin yanı sıra Karadeniz'de ve Çukurova'da da bazı çiftçilerin olumsuz etkilendiğini belirtti.

Dondan zarar görenlere "geçmiş olsun" dileklerini sunan Eker, Allah'ın bir daha böyle felaket göstermemesini dileyerek, şöyle konuştu:

"İki gündür uzmanları Malatya'ya gönderdim. Çalışıyorlar. Şu anda da bütün genel müdürlerim, ilgili bütün arkadaşlarım Malatya'da çalışıyor. Eksperlerle, sigortacılarla, diğer uzmanlarla biz bu hasarı tespit edeceğiz. Ne kadar hasar olmuş? Bazı arkadaşlarımızın düşüncesi, işte bunun bazı yerlerde yüzde 60, yüzde 70, yüzde 80, yüzde 100 diyenler var. Bunlar ne kadar gerçek, yerinde tespitini yapmak lazım. O tespiti, hasarı yaptıktan sonra da geçmişte, hatırlayın, don olmuştu. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bize talimat verdi. 'Malatya'nın kayısı üreticisine sahip çıkın' diye. Biz nasıl size sahip çıktık? Allah'ın izniyle biz tekrar Malatyalı üreticimizin dertlerine derman olacak şekilde, onlara katkı sağlayacak şekilde gerekli yardımları yapacağız. O konuda bir endişeniz olmasın."

Sri Lanka Büyükelçisi Wijeratne de büyükelçiler adına yaptığı konuşmada, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı Malatyalılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı. Daha sonra Bakan Eker ve katılımcılar, fuarı gezdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 19:47
banner53
YORUM EKLE

banner39