banner39

Bakan İslam: İdam cezasını istemekte tereddüt etmezdim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, "Yasalarımız müsaade etseydi idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

Genel 04.05.2014, 22:05 04.05.2014, 22:11
Bakan İslam: İdam cezasını istemekte tereddüt etmezdim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Adana'da 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in öldürülmesine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şu anda idam cezası yok ancak bir anne, kadın hatta bir bakan olarak, yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

"Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Projesi'nin Erenler ilçesindeki otelde düzenlenen ödül törenine katılan İslam, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana'daki cinayetle ilgili 'bu olaylar, idamlık olaylar' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine İslam, bu yoruma katıldığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şu anda idam cezası yok ancak bir anne, kadın hatta bir bakan olarak, yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

Çocuk cinayetiyle ilgili suçlardan cezaevine girenlere yönelik eğitim veya terapi planlanıp planlanmadığına ilişkin soruya İslam, şu şekilde yanıt verdi:

"Getirmeye çalıştığımız yasanın içinde, cezaevlerinde nasıl uygulama olacağı alt mevzuat meselesidir. Bu, Adalet Bakanlığının konusudur ancak bizim getirdiğimiz yasanın içinde tedavi maddesi var yani mahkeme, failin hastalık sonucu suç işlediğine karar verirse, hakim tedavi teklif edebilir. Cezalar nispi oranlarda arttırılacak. Bu tür fillere en üst cezaların verilmesi gündemde. Mağdurun ikinci defa hırpalanmasını engellemek üzere "ruh sağlığı, ruh bütünlüğü bozulmuş mudur" şeklindeki uygulamanın gündemden kalkması söz konusu. Bu tür suçları işleyen faillerin bulunduğu mekanlara yaklaştırılmaması, çocuklarla alakalı mesleklerde çalışıyorlarsa, bu mesleklerden alınmaları söz konusu. Mağdurların,  bu suçu işleyen kişilerle evlendirilmesi yasal olarak değil ancak zımnen mümkündü. Bu da ortadan kalkıyor."

Faillerin basın yayın yoluyla teşhir edilmesi konusunu gündeme getireceklerini kaydeden İslam, genel çerçevesinin tartışılmasının yanında uygulamanın sonuç alınabilecek tedbir olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?