banner39

banner35

Bakan Şimşek: Yolsuzluk yoktur demiyorum

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Tabii ki 'Türkiye'de yolsuzluk yoktur' demiyorum. Türkiye yolsuzluğu ortadan kaldırmadı, daha uzun bir yolumuz var" dedi

Genel 07.05.2014, 15:52 07.05.2014, 15:52
Bakan Şimşek: Yolsuzluk yoktur demiyorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times Türkiye Zirvesi'ndeki panelde soruları cevapladı. "Türkiye'de hukukun üstünlüğünün ne durumda olduğu" sorusu üzerine Şimşek, hukukun üstünlüğü durumunun Türkiye'nin uzun vadeli planları açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Bizim son birkaç ay geçirdiğimiz olaylar alışılmamış olaylardı" diye konuştu.

Şimşek, bazı polis müdürleri, savcılar, diğer başka üst düzey kamu görevlileri, bürokratların sanki bir hareket ile bağlantılı olduğunu ve o hareketten talimat alıyor gibi göründüğünü ifade etti.

Bakan Şimşek, "Tabii ki 'Türkiye'de yolsuzluk yoktur' demiyorum. Türkiye yolsuzluğu ortadan kaldırmadı, daha uzun bir yolumuz var ama aynı zamanda yolsuzlukla mücadele etmemiz gerekiyor. Bugün algılama açısından 2002'ye kıyasla Türkiye daha az yolsuzluğun olduğu bir ülke. Ama hala bizim olduğumuz yer, olmak istediğimiz yer değil" değerlendirmesinde bulundu.

17 Aralık ile 25 Aralık sürecini anımsatan Şimşek, "Sanıyorum biz birkaç ay içinde epey bir şeyler öğrendik. Bu öğrendiklerimiz, aslında bu olayların hukukun üstünlüğünün pekiştirilmesi gerektiğidir. Yolsuzlukla memleket içinde mücadele etmek önemli ama hukukun üstünlüğüne riayet ederek uygulanmalı" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Kamu İhale Yasası'nın mutlaka gözden geçilmesi, muafiyetlerin kaldırılması, Avrupa Birliği (AB) müktesebatının kabul edilmesi ve aynı eşiklerin uygulanması gerektiğini belirterek, "Bugün birçok kamu kurumu istisna istiyor. Çünkü mevcut mevzuat çok kısıtlayıcı, AB'ye kıyasla bile kısıtlayıcı. Öyle alanlar var ki mutlaka üstünde çalışmamız gerekiyor. Türkiye'nin katedecek çok uzun bir yolu var ama bizim için esin kaynağı AB'dir. Hukukun üstünlüğü, daha iyi demokrasi standartları açısından kuzeye, güneye, doğuya bakmamız gerekmiyor. Kesin bakılması gereken yön Batı'dır ve bizim de ana referans noktamız budur" şeklinde konuştu.

Şimşek, siyasi döngüde yolsuzluklara engel olabilmek için yeni adımların atılması ve reformların yapılması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?