banner39

Bakan Yıldız: Benim amacım...

Bakan Yıldız, mesai ile ilgili tekliflerinin amacının tamamen gün ışığından daha fazla yararlanmak olduğunu söyledi

Genel 10.03.2012, 17:30 10.03.2012, 17:30
Bakan Yıldız: Benim amacım...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Benim bir amacım var. Gün ışığından daha fazla faydalanabilecek bir yapıyı kurgulamak' dedi.

Yıldız, Petrol Arama ve Üretim Sektörü 1. İstişare toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda özel sektörde gayret gösteren yerli ve yabancı yatırımcıların sorunlarını görüştüklerini, çözüm önerileri ürettiklerini dile getiren Yıldız, petrol kanunu tasarısı üzerinde de son görüşmeyi yaptıklarını bildirdi.
 
Toplantının verimli geçtiğini belirten Yıldız, ''Amacımız daha canlı, daha dinamik ve ham petrol fiyatlarının yaklaşık 122 dolarlar seviyesine geldiği bu yapı içerisinde, yine ülkemizin çıkarlarını ön planda tutan ama yatırımcıyı da teşvik eden bir üslubu yakalamaktır'' dedi.
 
Kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla geliştirilen akıllı uzaktan kumandalı sayaç konusunda da açıklamalarda bulunan Yıldız, dün Şanlıurfa'da, kayıp kaçakların en yüksek olduğu Urfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman ve Siirt'in bulunduğu Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ile ilgili toplantı yaptıklarını söyledi.
 
O bölgeye yaklaşık 42 bin adet uzaktan kumandalı sayaç yerleştirileceğini açıkladığını dile getiren Yıldız, bugün Antalya'da da yatırımlarla ilgili yerel yönetimlerle geniş katılımlı bir toplantı yapacağını söyledi.
 
Problemleri yerinde görmek amacıyla bu toplantıları düzenlediklerini ifade eden Yıldız, toplantılarda eleştirilerin, tavsiyelerin serbest olduğunu, katılımcıların düşüncelerini rahat bir ortamda sunabileceklerini dile getirdi.
 
Yaklaşık 50 yerli ve yabancı yatırımcının bulunacağı toplantıda, önümüzdeki günlerde İstanbul'da uygulanacak 10 bin adet uzaktan kumandalı sayacın uygulama aşamalarıyla ilgili de değerlendirmede bulunacaklarını belirten Yıldız, uzaktan kumandalı sayaç uygulamasının son derece doğru olduğunu kaydetti.  
Faturasını zamanında ödeyen, dürüst davranan vatandaşlara karşı adalet duygusunun oluşturulması gerektiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
 
''Yani ödeyen ile ödemeyen arasındaki farkı hissettirmemiz lazım. Şu ya da bu gerekçeyle faturasını ödeyemiyorsa bunların belli bir yaptırımları var. Bu yaptırımları mutlaka uygulayabiliyor olmamız lazım. İlle o bölge için söylemiyorum, İstanbul'da olsun, Eskişehir'de olsun, Antalya'da olsun, İzmir'de olsun Edirne'den Kars'a Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar hangi vatandaşımız, ister kamu kuruluşu ister özel sektör, bu görevlerini yerine getirmiyorsa onunla alakalı kanun var, mevzuat var. Onları uygulayabiliyor olmamız lazım.''
 
KAYIP-KAÇAK DÜŞECEK
 
Bakan Yıldız, 2015 yılının sonuna kadar Türkiye'deki kayıp kaçak oranlarının gerek Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin ortalamasına, gerekse Türkiye'nin hak ettiği noktaya mutlaka getirilmesi gerektiğini söyledi. Özel sektörün verilen hedefleri mutlaka tutturması gerektiğini vurgulayan Yıldız, tutturamadığı takdirde fiyat farkını kendilerine ödeyeceklerini bildirdi. Anlaşmalarının bu doğrultuda olduğunu kaydeden Yıldız, her vatandaşın kullandığı elektrik faturalarını ödeyebiliyor olması gerektiğini ifade etti.  
 
Bir gazetecinin ''Uzaktan okumalı sayaçlar konusunda kısa sürede sonuç alabilecek misiniz?'' sorusu üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:
 
''Her yaptığımız doğru işlemin sonuçlarını kısa sürede aldığımızı gördük. Birçok elektrik dağıtım şirketinde bu alt yapı artık kuruluyor. Scada sistemleri, uzaktan okuma, abone bilgi yönetim sistemleri, bilgi işlemin ve IP'nin çok hızlı ilerlemesiyle bu organizasyon çok seri yapılabiliyor. Sonuçları çok seri alınabiliyor. AK Parti hükümetlerinden önce yüzde 25'ler civarında olan kayıp kaçağın, şu anda yüzde 15'lere düştüğünü, ama yeterli olmadığını söylemeliyim. 2015 yılına kadar bu yüzde 10'lara düşecek. Vatandaşlarımızın da bu uygulamaya kısa sürede alışacaklarına inanıyorum.''
 
''Rusya ile seçimden sonra yeni dönem enerji ilişkilerimiz nasıl devam edecek?'' sorusu üzerine Bakan Yıldız, ''Rusya Federasyonu Karma Ekonomi Eş Başkanı olarak ben ilişkilerimizi son derece iyi görüyorum. Stratejik iş birliğini, düzenlediğimiz ve organize ettiğimiz projelerle daha da güçlendireceğimiz inancındayım'' dedi.
 
Vladimir Putin'in yeniden devlet başkanı olmasının ilişkileri olumlu yönde etkileyeceğini ifade eden Bakan Yıldız, ''Geldiğimiz noktada birçok proje geliştiriyoruz. Bu projelerin devamını göreceğiz diye düşünüyor ve inanıyorum. Önümüzdeki sürecin, Rusya Federasyonu ve Türkiye açısından daha da güçlendirişmiş bir iş birliği doğuracağı kanaatindeyim'' diye konuştu.
 
GÜN IŞIĞINDAN DAHA ÇOK FAYDALANMAK
 
Yaz-kış saati uygulamasının devam edip etmeyeceği sorusuna ise Taner Yıldız, gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için özellikle yaz saat uygulamasıyla ilgili düzenlemelerini kamuoyuyla paylaştıklarını anımsattı. Bakan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Bunların başka bir noktaya çekilmesini de ben biraz manipülatif habercilik olarak görüyorum. Sizleri tenzih ediyorum. Bütün basın mensuplarının bu konudaki hassasiyetine inanıyorum. Benim bir amacım var. Gün ışığından daha fazla faydalanabilecek bir yapıyı kurgulamak. Enerji verimliliğinin içerisinde 25-30'a yakın başlık varsa, bir tanesi de bu. Yani bunu, bakıyorum, okuyorum, görüyorum. Tebessümle okuyorum. Bazı haberlerin de çekici olmasını manidar buluyorum. ABD'yi ilk biz keşfetmiyoruz. Bu keşfedilmiş bir yapıdır. Gün ışığından bir ülke ne kadar fazla faydalanıyorsa o kadar daha fazla verim alıyor demektir. O yüzden enerji sektörü açısından bakışımız budur.''
 
Bakan Yıldız, doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili soru üzerine de bu konunun çok sık telaffuz edilmemesini istedi. Yaklaşık 2 aydır bu konuda sorularla karşı karşıya kaldığını ifade eden Yıldız, fiyatın nasıl belirlendiği konusunda şunları söyledi:
 
''Her 3 ayda bir otomatik fiyatlama mekanizmasıyla beraber elektrik fiyatları değerlendiriliyor ve her ay da doğalgazın maliyetleriyle ilgili konu değerlendirmesi yapılıyor. Ham petrol fiyatları, döviz fiyatları ve bunlara bağlı bir kısım katsayılarının bulunduğu bir formül var elimizde. Bu nedenle bunları çok sık telaffuz etmek tüketicilerin, vatandaşlarımızın alışkanlıklarını etkileyen bir konu. Her ay kendi içerisinde değerlendiriyoruz ve ondan sonra kamuoyuyla bunu paylaşıyoruz.''
 
Bir gazetecinin, ''Benzin zammına müdahalenizin olacak mı?'' sorusu üzerine Bakan Yıldız, artışın serbest piyasada yükselen ham petrol fiyatlarının Türkiye'ye de yansıması olduğunu kaydetti. İthal edilen petrol ve doğalgazın olabildiğince yerli kaynaklar haline getirilmesi yönünde gayret sarfettiklerini belirten Yıldız, ''Her bir yatırımcımızın da bu hususta gayretini görüyorum. Yeni düzenleyeceğimiz Petrol Yasası'nın kullanılan enerjinin yerli kaynaklar haline gelmesi ile alakalı gayretlerimizi daha sistematize edeceğine, daha kurumsallaştıracağına inanıyorum. Bizim bu konuda piyasaya farklı bir müdahalemiz söz konusu değil'' dedi.

 

 

Kaynak: Ajanlar

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?