banner39

Bakan Yıldız Irak'ta ölümden döndü

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dün gittiği Bağdat'ta yolda meydana gelen patlamadan son anda kurtuldu.

Genel 20.09.2010, 14:20 20.09.2010, 18:00
Bakan Yıldız Irak'ta ölümden döndü

Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı anlaşması için Bağdat'a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ölümden döndü.

Enerji ve Tabii Kaynaklarlar Bakanı Taner Yıldız'ın konvoyu Bağdat'a giderken etrafta patlayan bir bomba sesiyle neye uğradığını şaşırdı. Patlayan nesne ise gerçek bombadan korumak için kullanılan uyarı robot bombasıydı...

Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya açılmasını sağlayan Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın sözleşmesi, dün Bağdat'ta bombaların gölgesinde yapılan anlaşma ile 15 yıllığına uzatıldı. İmza töreni öncesi Bağdat'ın çeşitli bölgelerinde bombalı saldırılan yaşandı. Türkiye artık varil başına 75 cent yerine 1 dolar alacak.

Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın sözleşme töreni için Bağdat'a giden Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, tehlike atlattı. Bakan Yıldız'ın Irak Petrol Bakanlığı'na giden konvoyu, güzergah üzerinde patlayan bir bomba nedeniyle son anda yönünü değiştirdi. Konvoy, uyarı veren bir bomba robotu sayesinde, patlamadan kurtuldu. Törende konuşan Bakan Yıldız, Kerkük Yumurtalık hattının aynı zamanda 'barış boru hattı' olduğunu belirtti.

Yıldız, Kerkük-Yumurtalık’ın, bir de doğalgaz boru hattıyla perçinlenmesi gerektiğini kaydederek, Türkiye'nin Irak'ta yapılacak bütün boru hattı projelerinin yapımında yer almak istediğini vurguladı. Anlaşmayla birlikte, Türkiye'nin hattan sağladığı geçiş zam yapılırken, buna göre Türkiye, 75 cent yerine varil başına 1 doları aşkın miktarda gelir elde edecek. Buna göre Türkiye, hattan yılda 450 milyon dolarlık gelir elde edecek. Tarihi anlaşmaya, Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şeyhristani ve Enerji Bakanı Taner Yıldız imza attı.

Törende konuşan Bakan Yıldız, Kerkük Yumurtalık'ın bölge ve dünyanın arz güvenliğine önemli katkılar sağlayacağını belirterek, şu an düşük kapasite ile çalışan hattın, ileride tam kapasiteyle çalışacağına inandığını söyledi. Yıldız, hattın tam kapasite ile çalışmasıyla 70 milyon tonluk petrolün geçiş yapacağını belirtti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?