banner39

Bakan Yıldız: Tekrar olmaması için tüm tedbirleri alacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin tekrar yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Genel 02.04.2015, 21:53 02.04.2015, 21:53
Bakan Yıldız: Tekrar olmaması için tüm tedbirleri alacağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TRT Haber'de soruları cevapladı. Yıldız, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin tekrar yaşanmaması için tüm hazırlıkların titizlikle elden geçirildiğini ve tüm tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Yıldız, Türkiye'nin elektrik arzında eksiklik olmadığını belirterek, "Türkiye'de arz açığı ile alakalı bir problem kalmadığı gibi, tam tersi arz fazlası var şu anda. Gidin herhangi bir üretici ile konuşun malını satmak için uğraşıyor" diye konuştu.

Kesintinin sebeplerini henüz netleştiremediklerini aktaran Yıldız, "Vakayı okuduk. Tespit ettik. Olayı teşhis ettik. Fakat sebepler konusunda daha ihtiyatlı davranmamız lazım. Olayı bütün şeffaflığıyla paylaşmamız lazım. Lehimize veya aleyhimize, olayı doğru bir şekilde ortaya koyacağız" ifadelerini kullandı.  

Yıldız, kesintinin ekonomik maliyetiyle ilgili henüz bir çalışma yapmadıklarını söyleyerek, "Maliyetin bize 157 milyon lira civarında olduğu söylendi. Fakat bununla alakalı Enerji Bakanlığı olarak bir çalışma yapmadık, bunu teyit etmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Siber saldırı ihtimali üzerine konuşan Yıldız, "Siber saldırı varsa bunu açıklayacağız. Onun için delillere ulaşmamız lazım. Şu anda siber saldırıdır diyebileceğimiz bir delil yok elimizde. Doğru olan neyse kamuoyuyla onu paylaşacağız" dedi.

Yıldız, "Bir gün 86 bin 400 saniye. Bir gün önce yaşanan bir sorunun aynı saatte tekrar yaşanma ihtimali 86 bin 400'de bir. Bu ihtimal dışında değil ama az bir ihtimal var" şeklinde konuştu.

Nükleer santrallerle ilgili tartışmalara değinen Yıldız, "Kayseri’de yeterince su olsaydı kesinlikle yaptırırdım. Kayseri'de nükleer santralin yanında yaşamaya hazırım. Çünkü güvenlikle alakalı tedbirleri aldığımızda bunun ne olduğunu biliyorum" diye konuştu.

Türk Akımı projesinin önemi hakkında da konuşan Yıldız, "Türk Akımı projesini gözdağı vermek için yapmıyoruz ama kendisine gözdağı verilmiş olarak kabul edenler var" dedi.

Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde yapacağı petrol aramalarına da değinen Yıldız, "PKK ile herhangi bir değer falan paylaşmayı düşünmüyoruz. Petrolü falan hiç paylaşmayız" ifadelerini kullandı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?