Bakanlık: Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu iyi

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin bir olumsuzluk yok" denidi

Genel 19.07.2013, 15:05 19.07.2013, 15:06
Bakanlık: Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu iyi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adalet Bakanlığı, kurum doktoru, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) heyetlerinin verileri ve 16 Temmuz 2013 günü değişik branşlardan uzman doktorların yaptıkları muayenelere göre hükümlü Abdullah Öcalan'ın genel sağlık durumuna ilişkin herhangi bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını bildirdi. Bakanlık, bu bilgilere rağmen sağlık konusu üzerinden yapılan spekülasyonların, çözüm sürecini olumsuz etkilemeye yönelik sonuçlar doğurabileceğini bildirdi.

Bakanlık, İmralı'da bulunan hükümlü Abdullah Öcalan'ın sağlık kontrolü için bağımsız bir doktor heyetinin gönderilmesi' yönünde yapılan yayınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Ceza infaz kurumlarında sağlık hizmetlerinin Adalet, Sağlık ve İçişleri bakanlıkları arasında imzalanan 'üçlü protokol' kapsamında, Sağlık Bakanlığı'nın görevlendirdiği doktorlar aracılığıyla yürütüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda sağlık hizmetlerinin ise Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen aile hekimi ve sağlık memuru tarafından kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü vurgulandı.

"Kurumda barındırılan hükümlüler, istedikleri zaman kurum doktoruna muayene olabilmekte, doktorun gerekli gördüğü durumlarda, Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman hekim tarafından da gerekli muayene ve tetkikler yapılmaktadır." denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bu kontroller sonrası ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi gerektiren bir durum söz konusu olduğunda tüm hükümlülerin sevk edileceği tam teşekküllü sağlık kuruluşları da belirlenmiştir. Bunların yanı sıra Türkiye'deki tüm ceza infaz kurumları ulusal ve uluslararası denetimlere açıktır. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) 1 Şubat 1989 tarihinden bu yana, düzenli aralıklarla cezaevlerinde inceleme yapmakta ve cezaevlerine ilişkin durumu raporlandırmaktadır. Bu kapsamda, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Haziran 2013'de, doktorların da içinde olduğu CPT heyeti tarafından ziyaret edilmiş ve gerekli denetimler yapılmıştır. Kurum doktoru, CPT heyetlerinin verileri ve 16 Temmuz 2013 günü değişik branşlardan uzman doktorların yaptıkları muayenelere göre, hükümlü Abdullah Öcalan'ın genel sağlık durumuna ilişkin herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bu bilgilere rağmen: sağlık konusu üzerinden yapılan spekülasyonların çözüm sürecini olumsuz etkilemeye yönelik sonuçlarının olabileceği değerlendirilmektedir."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?