banner39

Bakanlık damacana firmalarını teşhir etti

Sağlık Bakanlığı, suyu standartlara göre üretmeyen firmaları teşhir etti. Ancak açıklanan firmaların hiçbiri tanınmış veya büyük firma değil

Genel 28.07.2012, 16:03 28.07.2012, 16:07
Bakanlık damacana firmalarını teşhir etti

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı, İstanbul genelinde faaliyette olan ve uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markalarını açıkladı. Buna göre, Buzada, Erpınar, Alps , Kervansaray ve Yalısu damacana su markaları sağlığa uygunsuz bulundu. Firmaların hiçbiri tanınmış ya da büyük firma değil. Oysa iddialara göre suyu pis olan firmaların çoğu eski ve büyük firmalardı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın halkın güvenli suya ulaşmasını temin etmek amacıyla tüm içme suları gibi damacana sularını da kaynağından, halka ulaşana kadar titizlikle takip ettiği belirtildi.

İçme kullanma sularının takibini düzenleyen mevzuatın Avrupa Birliği standartlarında usul ve esaslar içerdiği bildirilen açıklamada, ''Ambalajlı içme suları da bu çerçevede, Halk Sağlığı Müdürlüklerimizce ve Bakanlığımız merkez teşkilatınca mevzuata uygun olarak denetlenmektedir. Bu denetimler esnasında su dolum tesislerinden ve piyasadan numuneler alınmakta ve analizleri yaptırılmaktadır'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bakanlıkça yapılan takiplerde gerek şebeke suları, gerekse ambalajlı sularda uygunsuzluk tespit edilmesi halinde, halkın sağlığını koruma ana hedefi doğrultusunda gerekli adımların bilim adamları ile yakın temas içinde kararlılıkla atıldığı vurgulandı.

''Halk sağlığını tehdit eden bir olumsuzluk varlığında halkın bilgilendirilmesi için gerekli açıklamalar yapılmaktadır'' görüşüne yer verilen açıklamada, bakanlığın halkın güvenli suya ulaşmasına yönelik bu kararlılığı neticesinde son 10 yılda içme suyu kalitesiyle ilgili çok önemli ilerlemeler sağlandığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte içme suyu kullanımında artış gözlenmiştir. Bu durumun içme suyu ile ilgili kaliteyi olumsuz etkileme riski bilinmektedir. Bu sebeple Temmuz ayında 81 ilde rutin denetimlere ilave denetimler gerçekleştirilmiştir.

Bu çerçevede;

1)Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

2)Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun şartlarda numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre İstanbul genelinde faaliyette olan 61 dolum tesisinden uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır:

''Buzada'', ''Erpınar'', ''Alps'', ''Kervansaray'', ''Yalısu''.

3)Piyasaya arz edilmiş sularda (piyasadaki satış şartları sebebiyle oluştuğu düşünülen) olumsuzlukların görüldüğü satış noktaları ise www.thsk.gov.tr internet adresinde duyurulacaktır.''

Bakanlığın, kesintisiz denetimleri sırasında halk sağlığına zararlı olabilecek tespitleri halkla paylaşmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, vatandaşların damacana suyu alırken şu hususlara dikkat etmesi istendi:

''Damacanalar;

1)Yetkili bayi ve satıcıdan satın alınmalıdır.

2)Çizik, kirli ve suyun tabii rengini göstermeyecek matlıkta olmamalıdır.

3)Güneşte, yüksek veya çok düşük ısıda, tozlu ortamlarda bulundurulmamalıdır.

4)Tüpgaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalıdır.

5)Kapak, emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır.

6)Üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir''

Açıklamada, ''Halkımızın sağlığına zarar verebilecek içme suyu ürünlerine asla müsamaha etmeyeceğimizi bütün ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz'' ifadesine yer verildi.

 

banner53
Yorumlar (2)
damdamcanacana 9 yıl önce
bu firmaları (suları) hayatımda ilk kez duyuyorum. birçok insanın da öyle olduğuna eminim. pardon ama hani büyükler. yoksa 7-8 liraya aldığımız sular gerçekten temiz mi yoksa!!! hemde hepsi mi? hiç sanmam!!!!
talip emin 9 yıl önce
suyun alınıp satılmasının vebali günahı katrilyonlarca bütçesi olan devletin boynuna. büyük firmaların kökü dışarda. müslüman! dikkat et, bir litre suya ödediğin her kuruşun müslümanlara kurşun olarak döndüğüünü aklınızın bir köşesine azın. ayrıca büyük firmalar iftiralarla küçük firmaları piyasadan silip tekelleşme eğiliminde olabilir. medyayla paslaşıyorlar bu gibi durumlarda.
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü