banner39

Baklavacılar bayram telaşı içine girdi

Gaziantepli baklava üreticileri, Ramazan Bayramı dolayısıyla artan talebi karşılayabilmek için vardiya sayısını artırdı.

Genel 13.07.2015, 08:02 13.07.2015, 08:17
Baklavacılar bayram telaşı içine girdi

Gaziantepli baklava üreticileri, Ramazan Bayramı öncesi artan talebi karşılayabilmek amacıyla yoğun şekilde çalışmaya başladı.

Adı Gaziantep ile özdeşleşen ve Türk mutfağının önemli tatlıları arasında yer alan baklava, bayramlarda en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor.
 
Gaziantepli baklava üreticileri de Ramazan Bayramı öncesi artan siparişleri karşılamak için tatlı bir telaş içine girdi.
 
İncecik açtıkları 25-30 arasındaki yufkayı, öğütülmüş boz iç Antep fıstığı ve tereyağı ile tepside buluşturan ustalar, yüksek ısıda pişirdikleri baklavayı bir süre beklettikten sonra şerbetini veriyor. Yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından iyice tatlanan baklava, daha sonra tezgahtaki yerini alarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. 
 
Fıstıkzade Baklavaları Genel Koordinatörü Vedat Diri, yaptığı açıklamada, bayrama yakın yoğunlaşan siparişleri karşılamak için vardiya sayısını artırdıklarını söyledi.
 
Günlük 3 vardiya halinde çalıştıklarını belirten Diri, "Bu yoğunluk bayram namazına kadar devam ediyor. Normal zamanlarda günlük bir tona yakın baklava üretilirken, bayram haftasına girildiğinde bu rakam 4-5 katına çıkıyor. Arife gününde ise 10 tona yakın baklava üretiliyor" dedi.
 
Kaynak: AA
 
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?