banner39

Balbay, koğuş arkadaşı istedi

İkinci ''Ergenekon'' davası tutuklu sanığı CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ''Cezaevinde benimle aynı durumda, 2-3 kişi kalan arkadaşlar var. Ben de onlar gibi kalmak istiyorum'' dedi.

Genel 06.04.2012, 20:17 06.04.2012, 20:17
Balbay, koğuş arkadaşı istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ''Cezaevinde benimle aynı durumda, 2-3 kişi kalan arkadaşlar var. Ben de onlar gibi kalmak istiyorum'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, gün boyunca, bu davadan tutuksuz yargılanan başka suçtan tutuklu sanık Yüksel Dilsiz'in talebi doğrultusunda, geçen duruşmada kapalı oturum ile alınan ifadesine ait video kayıtları sanıklara izletildi.

Tutuklu sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının bu davayla birleştirilmesine ilişkin, ''Diğer grup da gelince kalabalık olacağız. Artık nöbetleşe duruşmaya gireriz'' dedi.

Tutuklu sanıklardan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise gazetecilerin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklamalarını hatırlatması üzerine, ''Cezaevinde benimle aynı durumda, 2-3 kişi kalan arkadaşlar var. Ben de onlar gibi kalmak istiyorum. Benimle benzer suçlarla yargılanan kişilerin yanında kalabilirim. Cezaevine dilekçe yazdım. Benim fiilen işlemiş olduğum suç grubundan dolayı talebim reddedildi'' diye konuştu.

Ayrıcalık istemediğini ifade eden Balbay, şunları söyledi:
''Cezaevinde uygulanan normal şartlardan yararlanmak istiyorum. Ben sanki tek başıma kalmak istiyorum havası yaratılıyor. İki katlı normal koğuşlarda kalmak istiyorum. Bense hücre tipi koğuşlarda kalıyorum. Tecrit koğuşu yani. Bu koğuşlarda psikolojik sorunları olan, kendini hayattan soyutlayan insanlar kalıyor. Coşkun Musluk'u benim yanıma verdiler, bana ''Ağabey burada nasıl kalıyorsun-'' dedi. Hiçbir arkadaşımı da birbirinden ayırmak istemiyorum. Beni iki kişi kalan arkadaşlarımın yanına versinler yeter.''

Gazetecilere açıklama yapan tutuklu sanıklardan Tuncay Özkan da Mehmet Baransu ile Tuncay Okçin'in kitap yazdıklarını belirterek, ''Kitapta güya ben bir GSM şirketine gidiyorum ve bazı kişilerin dinlenmesini istiyorum. GSM şirketi de hemen dinliyor. Böyle bir şey olabilir mi- Akla sığmayacak şeyler bunlar. Haklarında dava açacağım'' dedi.

Duruşma, 9 Nisan Pazartesi gününe ertelendi.banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü