banner15

Balıklıgöl'de dev iftar sofrası

Şanlıurfa'da Kadir Gecesi dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanı Başkanı Mehmet Görmez'in katılımıyla 50 bin kişiye verilen iftar yemeğiinde izdiham yaşandı.

Balıklıgöl'de dev iftar sofrası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla Şanlıurfa'daki tarihi Balıklıgöl Platosu'nda 50 bin kişiye verilen iftar yemeğinin dağıtımında izdiham yaşandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katıldığı iftar yemeği dağıtımında oluşan izdihamda birçok kişi ezilme tehlikesi geçirdi.

Bir haftadır devam eden hazırlıklar sonunda yaklaşık 3 ton et, 1 buçuk ton pirinç kullanılarak hazırlanan iftar yemeğine katılmak için çevre il ve ilçelerden binlerce kişi sabah saatlerinden itibaren Şanlıurfa'ya akın etti.

İftarın yaklaşmasıyla dolup taşan Balıklıgöl Platosu'nda, dağıtılan yemekten almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Saatlerin ilerlemesi ile adım atacak yer kalmayan Balıklıgöl'de vatandaşlar, menüde yer alan pilav, et kavurma, cacık, tatlı, ve ayrandan alabilmek için birbiriyle yarıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yemeklerin konulduğu kazanlarının başında durup hem dua etti, hem de yemek dağıttı.

50 bin kişiye yönelik yemek dağıtımında zaman zaman izdiham ve gerginlikler yaşanınca Prof. Dr. Görmez, açıklama yapmadan alandan ayrılıp namaz kılmaya gitti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 19.14'te okunan ezanın ardından açık havada akşam namazını kıldırdı. Urfalılar, yemek almak için birbiriyle yarışırken, Görmez ve beraberindeki kalabalık, akşam namazı kıldıktan sonra iftarını açtı.

EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRDİLER

Tarihinde ilk kez bu kadar kalabalığı ağırlayan tarihi Balıklıgöl Platosu, çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçilerle dolup taştı.

Aşırı yoğunluk nedeniyle yer bulunamazken, bazıları iftardan saatler öncesinden alabildiği yemeği, çimenlerin üzerinde yiyerek orucunu açtı.

Çevrede güvenliği sağlamaya çalışan polisler, ezilme tehlikesi geçirenlere yardım ederek kalabalıktan çıkardı.

Bazı kişilerin memnun, bazılarının da tepki gösterdiği 50 bin kişilik iftar yemeğinin ardından plato çöp yığınına döndü.

Kadir Gecesi nedeniyle kente ziyarete gelenler, çöp yığınlarının ardından gezilerine devam etti.

Prof. Dr. Görmez, yemeğin ardından Dergah Camii'ndeki mevlide katılmak üzere Balıklıgöl'den ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 22:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35