banner39

'Balyoz'da yeniden yargılanma başlıyor

Balyoz davasından yargılanan 236 kişinin yeniden yargılanmasına başlanıyor

Genel 02.11.2014, 11:13 02.11.2014, 11:13
'Balyoz'da yeniden yargılanma başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararından ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilen 236 Balyoz Planı davası sanığının yeniden yargılanmasına yarın başlanacak.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014-188 esas numarası verdiği Balyoz Planı davasının ilk duruşması sanık sayısının fazlalığı nedeniyle sabah saat 09.30'da Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılacak.

İlk celsesi görülecek davada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın da tanık olarak duruşmaya katılması bekleniyor.

Tüm sanıklar tahliye edilmişti

Anayasa Mahkemesi, 18 Haziran'da Balyoz Planı davasına ilişkin yapılan 230 bireysel başvuruyu birleştirerek tek dosya üzerinden incelemiş, dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti.

Karar, genel kurulun 17 üyesinin oy birliğiyle alınmıştı.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi de Balyoz Planı davasından hüküm giyen, cezaevindeki tüm sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesine hükmederek, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamının mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle infazının durdurulmasına karar vermişti.

Aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da bulunduğu 236 Balyoz Planı davası sanığı yarın hakim karşısına çıkacak.

Öte yandan aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan 88 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 25 sanığın beraatine karar verirken, 62 sanığın ise dosyasını ayırmıştı.

Dosyası ayrılan 62 sanığın yargılandığı davanın duruşması ise 10 Kasım Pazartesi günü yapılacak. Mahkeme heyeti, bu davada da orgeneraller Özkök ve Yalman'ın tanık olarak dinlenilmesine karar vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?