banner39

Balyoz'u doğrulayan belgeler...

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerden ikisi Balyoz darbe planının uyglamaya konduğunu gösteriyor

Genel 20.01.2011, 11:34 20.01.2011, 11:51
Balyoz'u doğrulayan belgeler...

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunan iki belge Balyoz Eylem Planı'nın uygulandığını ortaya koyuyor. Bir belge Çetin Doğan'ın seminerdeki konuşmasıyla aynı içerikte. İkinci belgede Doğan'a Balyoz'un uygulaması konusunda bilgi veriliyor. Aynı belgelerde öldürülmesi planlanan birçok isim de yer alıyor. Bunlar arasında Hrant Dink de yer alıyor.

BELGELER SAHTE İDDİALARI ÇÜRÜDÜ

Gölcük Donanma Komutanlığı’na yapılan baskında ele geçirilen ve Balyoz davasının ek delilleri olarak değerlendirilen 43 klasör, sanık avukatlarına dağıtıldı. Gölcük Donanma’da mühürlenip, İstanbul Emniyeti’nde askeri yetkililerin önünde açılıp imajı alınan ve parmak izi ve DNA testi için örnekler alındıktan sonra incelenmeye başlanan Gölcük belgeleri, Balyoz sanıklarının “Belgeler sahte” iddialarına büyük darbe vuracak. Balyoz davasına ek klasör olarak gönderilen belgeler arasında Balyoz’la ilgili bugüne kadar ortaya çıkmamış olanlar da bulunuyor.

HER PLANIN HAREKET EMRİ DE BULUNDU

DVD ortamında dağıtılan 43 klasörde yer alan 1. klasörde, ‘’genel tespitler-raporlar’’ başlığı altında, ‘’Balyoz’’, ‘’Jandarma’’, ‘’Oraj’’, ‘’Sakal-çarşaf’’ ve ‘’Suga’’ olarak isimlendirilen tespit tutanaklarıyla raporlar bulunuyor. Klasörlerde ‘çok gizli’ ibareli ‘’özel direktifler’’, ‘’bilgi notları’’, ‘’plan semineri kapanış konuşması’’, ‘’Balyoz Güvenlik Harekat Planı’’, ‘’Çarşaf Eylem Planı harekat emri’’, ‘’Sakal Eylem Planı harekat emri’’, ‘’olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo’’, ‘’görevlendirme tabloları’’, ‘’sivil toplum kuruluşlarına yönelik eylem planları’’ gibi konular yer alıyor.

"ORTAYA ÇIKARSA 'HARP OYUNU' DERİZ"

Genel Sekreter Hava Pilot Kurmay Albay A. Bertan Nogaylaroğlu tarafından hazırlanan 2 sayfalık belgede çarpıcı bilgiler yer alıyor. Şubat 2003 tarihli belgeye göre; Hava KuvvetleriKomutanı Cumhur Asparuk ve komutana destek verebilecek personele uygulanacak 'psikolojik harekat' usulleri hakkında geniş kapsamlı planlar bulunuyor. 12 maddelik belgede; Cumhur Asparuk'a gelecek her türlü bilginin önünün kesileceği ifade ediliyor. Harp Akademisi Komutanlığı'nda yapılan darbe hazırlıklarının Asparuk tarafından öğrenilmesi halinde komutana bunun harp oyunu jeneriği olduğunun söyleneceği belirtiliyor. Belgede, "Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik Harp Oyunu'na yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanı'na (İbrahim Fırtına kastediliyor) iletilecektir." ifadeleri yer alıyor. Komutanlıkta Oraj Harekat Planı'na destek vermeyecek personelin belirlenmesi, Ege uçuşlarının artırılması için komutan üzerinde baskı oluşturulması isteniyor. Sıkıyönetim ilanından sonra ise Asparuk'un yurtiçi ya da yurtdışında olması halinde, Hava Pilot Tümgeneral Ziya Güler başkanlığındaki bir heyetle Ankara'ya getirilmesi gerektiği yazıyor. Planda ayrıca Asparuk ile ailesinin ve yakın olduğu tüm askerî personelin telefonlarının dinlenerek haftalık raporlar gönderilmesi isteniyor. Plana göre darbenin gerçekleşmesinin ardından Asparuk, sağlık sorunları gerekçe gösterilerekemekliedilecek. Yerine ise İbrahim Fırtına'nın getirilmesi için askerî ve sivil kamuoyu tarafından destek sağlanacak. Ayrıca Oraj planına destek vermeyen, tereddüt gösteren ve hareketlerinden şüphelenilen TSK mensuplarının ihraç edileceği planlar arasında yer alıyor.

ÇETİN DOĞAN DA 'HARP OYUNU' DEMİŞTİ

Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, Balyoz darbe planının 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinde yayınlanmasının hemen ardından www.t24.com.tr isimli siteye açıklama yapmıştı. Doğan, 'iç tehdit olarak değerlendirilen bölücü ve irticai gelişmelerin EMASYA planları çerçevesinde ele alındığını' itiraf etmişti. Doğan, daha sonra harp oyunu ve semineri diye sıkça tekrar ettiği savunmalarında toplantınınGenelkurmaybaşkanları ve kuvvet komutanlarının bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi.

İBRAHİM FIRTINA'DAN YAZILI EMİR

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda Oraj Harekât Planı'na ilişkin belgeler de bulundu. Bu belgeler içerisinde, dönemin Harp Akademileri Komutanı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın Oraj'ın uygulanması için Hava Harp Akademisi Komutanı Korgeneral Korcan Polatsü'ye gönderdiği yazılı emir dikkat çekiyor. 2002 genel seçimlerinde ortaya çıkan siyasî iradeden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Fırtına, Polatsü'ye gönderdiği yazılı emirde, "Cumhuriyetimizin bekası için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne önemli görevler düşmektedir. Bu görevler kapsamında Hava Harp Akademisi Komutanlığı da kendisine verilen görevi ifa edecektir." ifadesi yer alıyor. Emirdeki ifadelere göre, irticai unsurlara karşı radikal önlemlerin alınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) baskı kurarak sıkıyönetim kararı aldırılması planlanıyor. İstenilen sıkıyönetimin oluşması için ise; Ege'de uçuşların artırılması ve gerginliğin tırmandırılması hedefleniyor. Kamuoyunun desteğini sağlamak için yapılacak bu gerginlik için ise 134'üncü Filo Komutanlığı'nın görevlendirilmesi esas alınıyor. Oluşturulacak özel filo elemanlarının ikinci bir emre kadar, 1, 6 ve 9'uncu Ana Jet Üs komutanlıklarında görevlendirilmesi emrediliyor.

SUİKAST LİSTELERİ ÇIKTI

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz davası delilleri içinde çıkan 'hedef' listesinde şok isimler yer alıyor.

HRANT DİNK SUİKAST LİSTESİNDE

'Operasyon Timleri ve Görevleri' belgesinde, Hrant Dink'ten Fener Rum Patriği Bartholomeos'a, Nazlı Ilıcak'tan Fehmi Koru'ya, Toktamış Ateş'tenMehmet Altanve Taha Akyol'a pek çok aydın, yazar ve sivil toplum lideri var. Hrant Dink'in 'Orak' operasyonu ile devre dışı bırakılması hedeflenmiş. J.Kur. Bnb. Hanifi Yıldırım imzalı operasyon belgesi, darbe için engel teşkil eden aydınlar ve kanaat önderlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgede hangi kişiye hangi subayın operasyon yapacağı bile belirlenmiş. Operasyon isimleri, operasyonu yapacak personel ile hedefteki isimler ayrıntılı olarak yer alıyor.

'Sakal' operasyonu kapsamında 'gayrimüslim cemaat önderi ve işadamları' tek tek sıralanıyor. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Mutafyan ve Katolik cemaatleri Ruhani Genel Sekreteri Maroviç'in ismi zikrediliyor. 'Orak' operasyonunda 'darbe karşıtı Ermeni basını' da listelenmiş. Bu kapsamda; Etyen Mahçupyan, Sevan Nişanyan ve elim suikasta kurban gidenHrant Dink'hedef' listede bulunuyor. 'Yumruk' operasyonu ise 'darbe karşıtı aşırı sağ kesim'i hedeflemiş; Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç ve Fehmi Koru bu listede yer alıyor. 'Darbe karşıtı aşırı sol kesim' için ise 'Kürek' operasyonu planlanmış. Burada Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever var. 'Darbe karşıtı liberaller' olarak zikredilen Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol'a dönük operasyona da 'Testere' ismi verilmiş.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?