banner39

Balyoz'un ses kayıtları sanıkları gerdi

"Balyoz Darbe Planı"na ait ses kayıtları mahkemede dinletildi. Kayıtlarda, Çetin Doğan'ın hükümete karşı sözleri de yer alıyor

Genel 07.03.2012, 10:07 07.03.2012, 10:13
Balyoz'un ses kayıtları sanıkları gerdi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul 10. Ağır Ceza Mah-kemesi'nde görülen Balyoz darbe planı davasının dünkü duruşmasında darbenin ses kayıtları dinlendi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, darbenin aşamalarının farklı isimler tarafından anlatıldığı ses kayıtları sanıkları gerdi. Silivri'de görülen davanın dünkü duruşmasında, 5-7 Mart 2003'te 1. Ordu Komutanlığı'nda düzenlenen plan seminerine ait ses kayıtlarının okunmasına devam edildi. Seminerin ilk gününe ait ses kaydında emekli Korgeneral Engin Alan ile eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın sunumları yer aldı.

Ses kayıtları dinlenirken duruşma salonundaki ekrana da seminerde kullanılan slaytlar yansıtıldı. Dinlenilen kayıtların ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, kayıtlar ile çözümlerinin uyuştuğunu belirterek, her sunumdan sonra, sunumu yapan sanığa bu sesin kendisine ait olup olmadığını sordu. Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, kayıtlarda Balyoz planı çerçevesinde irticai grup olarak nitelendirdikleri vatandaşlara ait pastane ve fırınlarına kadar her türlü bilginin ellerinde bulunduğunu anlatıyor.

Çetin Doğan ise bilgi toplama faaliyetine devam edilmesini istiyor. Doğan, ses kaydının bir bölümünde hükümete ültimatom verilmesi gerektiğini anlatıyor.

İşte o ifadeler: "Ben onu söyleyeceğim şeyde, Genelkurmay Başkanı'na, Kuvvet Komutanı'na diyeceğim ki (siz Meclis'i ve hükümeti uyarıcı, bu gidişe dur deyici bir ültimatom verin gerekirse. Gerekirse çağırın 'bu işin sonu b..tur' işte sonunuz böyledir. Bu konuda gerekli tertip ve tedbirleri alın.) ... Milli Mutabakat Hükümeti kurulması... Bu kadar gaile içinde ülkeyi daha sonra bütün bu gailelerden sonra seçime götürecek bir hükümetin kurulması önemli."

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?