banner39

Bank Asya'nın ortakları BDDK ve TMSF'ye dava açtı

Bank Asya'nın ortakları, yönetimi devralan TMSF'ye ve uygulama sebebiyle BDDK'ya dava açtı

Genel 12.02.2015, 08:53 12.02.2015, 08:55
Bank Asya'nın ortakları BDDK ve TMSF'ye dava açtı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından, geçen hafta yönetimi devralınan Bank Asya'nın ortakları, BDDK ve TMSF'nin karar ve uygulamalarına karşı dava açtı.

Dava açan ortakların avukatı Süleyman Taşbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, davaların açıldığını belirterek, "Belirli bir tarihe kadar istenilen belgeleri tamamlayamamak yönetimi devralma gerekçesi değildir. Bu Bankacılık Kanunu'na aykırıdır" dedi.

Taşbaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın banka hakkındaki çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalarına atıfta bulunarak "Bu sürecin siyasi bir yönlendirme olduğu açıktır. Aylardır söylenenleri yerine getirmek için bir çaba oldu" dedi.

BDDK 3 Şubat'ta, Bank Asya'nın imtiyazlı hisselerinin ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanımına karar vermesinin ardından bankanın yönetim kuruluna dokuz kişi atanmıştı.

Yönetimin TMSF'ye devrolmasına gerekçe olarak ise bankada imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen BDDK'ya verilmediği gösterilmişti.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?