banner39

Bankalar 10 kuruş yerine 600 kuruş alıyor

Bankalar kısa mesaj için müşterilerinden maliyetlerinin tam 60 katı fazla para alıyor

Genel 07.08.2013, 14:31 07.08.2013, 14:44
Bankalar 10 kuruş yerine 600 kuruş alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün önceki hafta göndeme getirdiği bankaların gönderdikleri SMS'lerden aldığı ücretlerde 'ölçü' kaçmış durumda. Kredi kartı ekstresinin gününde yatırılmaması durumunda, müşterilerine SMS gönderen ve bu mesajdan 'Gecikme bildirim ücreti alan'bankalar arasında bir mesaj için 6 lira alan bankalar var. Bankalar kısa mesaj için müşterilerinden maliyetlerinin tam 60 katı fazla para alıyor. Sektörün önde gelen bazı büyük bankaları 'gecikme bildirim ücreti' olarak müşterilerinden 6 lira alırken, sektör geneline bakıldığında kısa mesajlar için bankalar müşterilerden ortalama 3-4 lira para alıyor.

TOPLU ALIMLA ÇOK UCUZA MAL EDİYORLAR

Söz konusu kısa mesajların bankalara maliyeti ise müşteriden aldıkları paranın yaklaşık 60'ta biri. Bilindiği gibi GSM şirketleri bireysel müşterilerinden kısa mesaj için SMSbaşına ortalama 40 kuruş civarında para alıyor. Bankalar ise kurumsal müşteri olduğu için ve yıllık toplu alım yapıldığı için SMS başına maliyetleri bankasına göre değişmekle birlikte 10 ila 20 kuruş arasında değişiyor. Bazı bankaların sadece kredi kartı ekstre gecikme bildirimi için değil, 'kredi kartınızın ödemesine şu kadar gün kaldı, EFT talimatınız yerine gelecek, geldi' gibi bilgilendirme mesajları için de ücret aldığı belirtiliyor. Bilindiği gibi bankaların aldığı ücret ve komisyonlar uzun süredir ekonomi yönetiminin de gündeminde. Meclis'ten geçen Torba Kanun'la ücret ve komisyonları düzenleme yetkisi alan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ücretlerin düşürülmesi için bir süredir bankalarla pazarlık halinde.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bankalar, 'Kredi kartınızın ödemesine şu kadar gün kaldı, EFT talimatınız yerine gelecek, geldi' gibi her gün 2-3 kez mesaj gönderiyorlar. Siz de zannediyorsunuz ki bu iyi niyetli bir bilgilendirme mesajı, meğer öyle değilmiş, o mesajı bize satıyormuş adam. Herkes ekstresine baksın" diyerek tepki göstermişti.

Başbakan Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde bankalara yüklenerek, "Garibim vatandaşı komisyonlarla çökertiyorlar" demişti.

ÖLÇÜ KAÇARSA MÜDAHALE GELİR

Bankaların maliyetleri makul ölçülerde müşterilere yansıtmasının doğal olduğunu belirten Babacan, "Ama abartmamak, ölçülü olmak gerekir. Ölçü kaçarsa devletin müdahalesi gerekiyor" dedi

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?