banner39

Bankaların bir oyunu daha ortaya çıktı

Bankalar işlem hacimlerini arttırmak için kredi ve kredi kartı verdikleri müşterilerine “otomatik fatura talimatı” şartı koşuyor

Genel 16.04.2013, 19:59 17.04.2013, 08:13
Bankaların bir oyunu daha ortaya çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kredi başvurusu onaylanan ve tüm evrakları hazır olan L.Y.’den banka, krediyi vermek için en az bir faturanın otomatik ödemeye alınması gerektiğini şart koştu. Peki bankaların otomatik ödeme talimatı ve bu durumda kazancı nedir?

“FATURA TALİMATI YOKSA KREDİ YOK”

İstanbul’dan L.Y.’nin www.sikayetvar.com’a gönderdiği şikayet bankaların müşterilerinden aldığı otomatik fatura ödeme talimatlarının nasıl kazanca dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı. Şikayetçi yaşadığı olayı “Bankaya 15 Bin TL’lik kredi talebinde bulundum ve talebim aynı gün onaylandı. Evraklarımın hazır olduğu belirtildi ve onaylanan kredimi almaya gittim. İlgili müşteri temsilcisi bir sürü seçenekler sundu hiçbirini istemediğimi sadece kredi kullanmak istediğimi söyledim. Bu arada tüm evrakları imzaladım, kredi ödemesini bekliyordum. Banka bana otomatik fatura talimatı vermezsem kredimin verilmeyeceğini belirtti. Faturamın olmadığını belirterek otomatik ödeme yerine bankanızdan kredi kartı alayım dedim ama kabul etmediler. Bende evraklarımı bankada bırakmayarak hepsini orada yırttım. Daha sonrada bankadan verilen bilgiler sonrası hiçbir ürün çıkarılmamıştır diye yazı istedim. Aman dikkat bankaya verilen belgelerle habersiz hesap açılabiliyor” şeklinde anlattı.

İŞTE BANKALARIN OTOMATİK ÖDEME TALİMATLARINDAN ELDE ETTİĞİ KAZANÇ

* Tüketicilerin “Bankalara otomatik ödeme talimatı verildiğinde bankaların bu işten kazancı ne oluyor?” şeklindeki soruları şöyle cevaplayabiliriz.

* Öncelikle bu banka için işlem hacmi demektir. Örneğin bazı bankalar kart ücreti almamak için otomatik ödeme talimatı verin diyor böylelikle sürekli müşteri kazanıyor.

*Fatura ödeme gününde hesabınızda yeterli para yoksa banka artı hesaptan öder ve sizden faizini alır.

*Banka faturanızı hemen ödemiyor. Belli bir zaman bekletip ilgili kuruma faturanızı geç ödüyor. Sebebi ise parayı son güne kadar kullanmasıdır Otomatik ödemeyle toplanan paralar bloke süreleriyle banka da vadesiz mevduat olarak kalır.

* Müşteri bağımlılığını arttırma ve bununla beraber yanında ek ürünler sunabilme olanağı sağlar. Banka otomatik ödeme talimatı alarak en az 3 ürün birden satmış oluyor. Otomatik ödeme alıp kar sağlıyor, hesap ve kredi kartı açıp her verdiği hizmet için masraf alıp kazanç sağlıyor. Bir de açtığı hesap ve kredi kartları için sigorta yapıp kar sağlıyor. Ayrıca bu hizmetlerle bağlantılı ürünler de sunarak daha çok satış yapabiliyor.

*Bankaya fatura talimatı verdiğinizde banka faturanıza ait ilgili kuruluştan komisyon tahsil ediyor.

*Bazı bankalar en az iki otomatik ödeme talimatı verilmezse banka mevduat hesabınızdan yıllık hesap işletim ücreti altında para kesiyor.

*Bankanın iş yükü azalıyor. Birçok banka mevcut gişelerdeki iş yükünü minimuma indirecek uygulamalar yapmakta. Otomatik ödemeler bankanın maliyetlerini kısan bir uygulamadır.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?