Baraj saldırılarına STK'lardan tepki

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı sivil toplum kuruluşları, bölgenin refah düzeyini artıracak barajların yapımına yönelik terör örgütü PKK'nın tehdit içeren açıklama ve saldırılarına tepki gösterdi.

Genel 12.07.2015, 19:10 12.07.2015, 19:10
Baraj saldırılarına STK'lardan tepki

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Ziraat Odaları Diyarbakır Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil, GAP kapsamındaki barajlar sayesinde arazilerin suya kavuşacağını belirterek, bu sayede bölgenin tarımsal üretiminin artacağını söyledi.

Delil, "Suya hasret toprakları suyla buluşturacak baraja saldırı, çiftçiye büyük zarar verir" dedi.

Şırnak Ziraat Odası Başkanı Cengizhan Tatar da "Vatandaşa yönelik hizmetlere saldırmak halka saldırmaktır" diye konuştu.

Silvan'a bağı Boyunlu köyünde çiftçi Ramazan Muğuç, bölgenin en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu, bu sorunun barajın yapımıyla sona ereceğini vurgulayarak, "Artık yeter, kimse bu baraja ve gençlerin geleceğine mani olmasın" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül de terör örgütünün, barajların su tutmasıyla geçiş güzergahlarıyla gizlendikleri mağaraların sularla kaplanacağı için yapımına mani olmak istediğini söyledi.

"BARAJ YAPIMINA KARŞI ÇIKMAK ANLAMSIZDIR"

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm-Der) Genel Başkanı Ercan Ezgin, arazilerin yeterince sulanamadığı için istenilen verimin elde edilemediğini kaydederek, "Çözüm Süreci ile adımlar atılırken bir yandan da baraj, yol ve köprülerin yapımına karşı çıkmak anlamsız" dedi.

"BARAJ YAPIMINA KARŞI SÖYLEMLERİ KINIYORUZ"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkan Nurettin Kasap, barajların bölgenin kalkınmasına vesile olacağını anlatarak, "Barajlar, bölgeler arası gelişmişlik düzeyini en aza indirgeyecek. Baraj yapımına karşı söylemleri kınıyoruz" şeklinde konuştu.

"HDP'yi de zayıflatan bir açıklamadır"

Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) Danışmanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, örgütün bölgenin kalkınmasını istemediğini belirterek, "Bu açıklama HDP'yi de zayıflatan bir açıklamadır. Açıklama HDP'ye de yönelik tehdit içeriyor" şeklinde konuştu.

"NEDEN BARAJ YAPIMININ İSTENMEDİĞİ ORTAYA KONULMALIDIR"

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, bölgenin kaderini Silvan Projesi'nin değiştireceğini söyledi.

Akbal, "Bu yapı Silvan Barajına karşı olduğunu dile getiriyorsa o zaman bunun nedenlerini bölge halkıyla paylaşması gerekir. Neden baraj yapımının istenmediği ortaya koyulmalıdır" şeklinde konuştu.

"BÖLGENİN KADERİ BEREKETLİ TOPRAKLARIN SUYA KAVUŞMASINA BAĞLI"

Bismil Pamuk Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Vural, saldırıların bölgeye ve çiftçiye zarar vererek bölgedeki işsizliği artıracağını aktararak, "Bu imkan olmadığı taktirde çiftçinin rekabet gücü azalacak. Biz bölgenin refah seviyesini yükseltecek barajların tamamlanmasını istiyoruz. Bölgenin kaderi tarıma ve bereketli toprakların suya kavuşmasına bağlı" dedi.  

"HERKESİN ORTAK TEPKİ GÖSTERMESİ LAZIM" 

MÜSİAD Batman Başkanı Suat Özdemir de saldırılara herkesin ortak tepki göstermesi gerektiğini, tepki gösterilmezse Çözüm Süreci'nin de zarar göreceğini kaydetti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?