banner15

Barbaros Deniz Grubu yurda döndü

Afrika Kıtası'nı baştan sona dolaşarak, 19’u ilk kez olmak üzere 24 Afrika ülkesindeki 25 limanı ziyaret eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ülkeye döndü

Barbaros Deniz Grubu yurda döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinden 17 Mart'ta hareket ederek 102 günlük Afrika seyrini tamamlayan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), yurda döndü.

Afrika Kıtası'nı baştan sona dolaşarak, 19’u ilk kez olmak üzere 24 Afrika ülkesindeki 25 limanı ziyaret eden Barbaros TDGG için Gölcük Donanma Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi.

TCG Gediz (F-495) ve TCG Oruçreis (F-245) fırkateynleri ile TCG Heybeliada (F-511) Korveti ve TCG YB. Kudret Güngör (A-595) gemilerinden oluşan Barbaros TDGG, alkışlar eşliğinde Poyraz Rıhtımı'na yanaştı.

Tören mangasının tüfekli gösterisi büyük ilgi gördü.

Barbaros TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, görev sonu raporunu Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'na sundu.

Bostanoğlu, törende 2 fırkateyn, 1 korvet, 1 lojistik destek gemisi, 3 helikopter ve 820 personelin görev yaptığı Barbaros TDGG'nin, 102 günlük görevini başarıyla tamamlayarak, ana üsse döndüğünü söyledi.

"Barbaros TDGG'nin tarihi Afrika seyri, aynı zamanda Deniz Kuvvetlerinin hedef, vizyon ve başarılarının, kurumsal ve tarihi dinamiklere dayandığının en güzel örneğidir" diyen Bostanoğlu, "Gemilerimiz, faaliyet süresince 28 bin kilometre yol katetmiştir. Türk denizcilerinin yüzyıllar önce sancak gösterdiği sularda icra edilen Afrika seyrinin en önemli bölümü, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde deniz atış alanındaki güdümlü mermi ve top atışları oluşturmuştur" ifadesini kullandı.

"BARBAROS TDGG'NİN BAŞARISINDA TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKADAKİ ROLÜ BÜYÜK"

Deniz Kuvvetlerinin, Barbaros TDGG'nin Afrika seyri sırasında Karadeniz, Ege, Doğu Akdeniz ve Baltık Denizi ile Hint Okyanusu'nda faaliyetlerine kesintisiz devam ettiğine dikkati çeken Bostanoğlu, teknik ve lojistik açıdan, dünyanın her yerinde, personelini ve platformlarını destekleyebilen, güçlü bir deniz kuvvetine sahip olduklarını bir kez daha dünyaya gösterdiklerini kaydetti.

"Barbaros TDGG'nin başarısında Türkiye'nin dış politikadaki rolü büyük" diyen Bostanoğlu, "Anavatanda güçlü olmak için denizde güçlü olmak, dünyada söz sahibi olmak için tüm denizlerde var olmak" ilkesiyle hareket ettiklerini vurguladı.

Bostanoğlu, 102 günlük Afrika seyrini başarıyla tamamlayan Barbaros TDGG Komutanı'na ve personeline teşekkür etti.

Barbaros TDGG'de görevli askerlerin, yakınlarıyla buluşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Çocuklarına ve eşlerine sarılan bazı askerler ve eşleri, gözyaşlarına hakim olamadı. 

Askerlerin yakınları törenin ardından gemileri gezdi.

TCG Gediz (F-495) ve TCG Oruçreis (F-245) fırkateynleri ile TCG Heybeliada (F-511) Korveti ve TCG YB. Kudret Güngör (A-595) gemilerinden oluşan Barbaros TDGG, Türk deniz gücünün dünyada görünürlüğünün arttırılması, uluslararası sularda faaliyet göstermesi ve Afrika ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda 3 aydır Afrika turu yapıyordu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48