banner15

Barış günü eyleminde şiddet

Polis, Kadıköy'de düzenlenen barış günü eylemine PKK'yı öven dövizlerle katılmak isteyen gruba müdahale etti

Barış günü eyleminde şiddet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Kadıköy'de, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlenen mitinge PKK lehine poster ve dövizlerle katılmak isteyen göstericilere polis müdahale etti.

İstanbul Demokratik Kent Konseyince düzenlenen organizasyon çerçevesinde, bazı sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve meslek odaları temsilcilerinden oluşan grup, mitinge katılmak için Kadıköy'deki Tepe Natilus Alışveriş Merkezi önünden yürüyüşe başladı.

Tıbbiye Caddesi'nden Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen gruptakilerin PKK lehine poster ve dövizler taşıması üzerine, polis ekipleri uyarıda bulundu. Uyarılara aldırış etmeyerek yürüyüşe devam eden göstericiler, İskele Meydanı'nda oluşturulan arama noktalarından geçtikleri sırada, görevli polis ekiplerine taş attı.

Bunun üzerine polis ekipleri, göstericilere gaz bombasıyla karşılık verdi. Göstericiler müdahalenin ardından, çevredeki sokak ve caddelere kaçarak dağıldı.

Daha sonra, mitingi düzenleyen tertip komitesinin anonsu üzerine, diğer katılımcılar, miting alanına kontrollü şekilde alınmaya başladı. Ancak bu arada, arama noktalarından birinde yüksek sesli bir patlama duyuldu. Bazı polis memurlarının da atılan taşlar nedeniyle yaralandığı görüldü.

MOLOTOFLU SALDIRILAR

Göstericilerin molotof kokteylleri ve kaldırım taşlarıyla polise saldırması vatandaşlara korkulu anlar yaşattı. Herşeyden habersiz vapurdan inen vatandaşlar şaşkına dönerek kaçmaya çalışırken, anne-babalarının kucaklarındaki çocuklar da korkudan ağladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen miting olaylı başladı. Polisin yasadışı pankart ve dövizlere izin vermemesi ve arama noktalarında çantaları kontrol etmek istemesi üzerine bir grup, polise saldırdı. Polisin biber gazıyla karşılık vermesi üzerine eylemciler saldırıya molotof kokteylleriyle devam etti.

Yaşananlar Kadıköy İskele Meydanı'nı savaş alanını çevirirken, her şeyden habersiz vapurlardan inen vatandaşlar korkulu anlar yaşadı. Gördükleri karşısında korkuya kapılan vatandaşlar, biber gazı dumanları ve göstericiler arasından koşarak kaçtı. Anne-babalarının kucaklarından savaş alanına dönen meydandan geçen çocuklar ise korkudan ağladı.

Bu arada, olaylar sırasında kaydedilen görüntüler göstericilerin miting alanına hazırlıklı geldiklerini ortaya koydu. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği grup, önceden hazırladıkları molotof kokteyllerini polisin bulunduğu yöne doğru fırlattı. Olaylarda, polisin çelik bariyerlerden oluşturduğu güvenlik koridoru da zarar gördü. Bariyerler göstericiler tarafından yere devrildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 18:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35