banner39

Barutçugil'in ebrusuna İngiltere'den büyük ödül

Hikmet Barutçugil'in yaptığı ebru Oxford'da bu yıl 35.'si düzenlenen geleneksel sanat festivali Art in Action'da birinci oldu

Genel 01.08.2012, 12:35 01.08.2012, 12:46
Barutçugil'in ebrusuna İngiltere'den büyük ödül

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Londra Olimpiyatları'nda Türkiyeli sporcular  madalya için ter dökerken, İngiltere'nin Oxford kentinde düzenlenen ve 300 sanatçının yarıştığı Art in Action etkinliğinde ebruzen Hikmet Barutçugil birinci oldu.

Ebru sanatçımız Hikmet Barutçugil,  İngiltere'nin Oxford kentinde bu yıl 35.'si düzenlenen geleneksel sanat festivali Art in Action'dan ''Best of the best'' ödülü ile döndü. Festivale bu yıl dünyaca ünlü 300 sanatçı katıldı. 16 yıldır festivale davet edilen Hikmet Barutçugil, büyük boy kumaş üzerine çalıştığı ebru eseriyle 300 sanatçı tarafından en iyi eserler arasından birinci seçildi. Art in Action aslında bir felsefe okulu olan London School of Economic Science tarafından 35 yıldır düzenlenen bir sanat ziyafeti. Festivalin temelinde ''sanatçının sanat eserini yarattığı andaki heyecanını paylaşmak'' yatıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 kadar sanatçı hassasiyetle seçilerek organizasyona davet ediliyor. Ve bu 300 önde gelen sanatçıya; dünyanın dört bir yanından gelen 900 kadar gönüllü ordusu hizmet ediyor. Yaklaşık 30 bin ziyaretçi ise bu sanatçıların sanat eserlerini yaratırken yaşadığı heyecanı paylaşıyor; hatta kısa kurslar bile ala-biliyor. Sanatçılar 1 yıl boyunca en iyi eserlerini festivalde sergileyebilmek üzere hazırlanıyorlar. ''Best of the best'' ödülü ise sadece katılımcı sanatçıların oyları ile sergilenen eserler arasından seçilerek sahibini buluyor.

ÜZERİNE 'DOKUN VE HİSSET' YAZILDI

Hikmet Barutçugil'in 10 metre boyunda ve 150 santimetre eninde saten bir kumaş üzerine çalıştığı ödüllü ebrusu, tavandan 2 kat olarak sergilendi. Desen ve renkleriyle doğanın bir yansıması olan eserin üzerine 'please do touch and feel' (dokun ve hisset) yazıldı. Sanatçı Hikmet Barutçugil ödülle ilgili olarak ''Bu ödül, yıllardır savunduğum duygu ve düşüncelerimin tatmin edici sonucunu almak gibi bir şey oldu. Geleneksel sanatlarda yenilik yapılıp zaferlere ulaşılabileceği ispatlandı. Zanaattan sanata geçilebileceği, aynı şeyleri tekrar eden zanaat yerine, daha önceleri denenmemiş yenilikler yapılabilineceğini bize gösterdi' dedi.

Barutçugil, 'Kendi öz sanatlarımıza karşı duyduğumuz küçümseme duygusunun anlamsızlığını, bu sanatlarımızla zirvelere çıkılabilineceğini de bu ödül ile yaşadım. Jürinin, sergide eseri olan sanatçılardan oluşması ödülün değerini ve onurunu daha da artırıyor. Uluslararası olmanın ilk prensibi ulusal olmaktan geçiyor ' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?