Barzani'yi G.Doğu'da ilk Eşref Paşa ağırlamıştı

Haftasonunda Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan tarafından ağırlanması beklenen Mesut Barzani, 21 yıl önce de Eşref Bitlis tarafından Şırnak'ta ağırlanmıştı

Barzani'yi G.Doğu'da ilk Eşref Paşa ağırlamıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, Türk yetkililerle ilk resmi temasını meçhul bir kaza soncu hayatını kaybeten Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis aracılığıyla yapmıştı.

Barzani, 21 yıl önce Şırnak'ta Eşref Bitlis tarafından bugünkü Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile birlikte ağırlanmıştı.

O günlerde PKK'ya karşı sınırötesinde büyük bir operasyon başlatan TSK, operasyonlardan sonuç alabilmek için Kuzey Irak’taki önde gelen Kürt liderlerle görüşme kararı almıştı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın girişimiyle Türkiye, Kürdistan Yurtsever Birliği Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani’nin peşmerge güçlerinin de destek vermesini istedi.

Eşref Bitlis, 1992 yılı aralık ayında Barzani ve Talabani ile önce Kuzey Irak’ta, kısa süre sonra Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde görüştü. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki bu görüşme ardından iki Kürt grubu bir süre PKK’nın karşısında durmuş, sınır karakollarının yapımına ağırlık verilmişti.

Bilindiği Bitlis bir yıl sonra uçak kazasında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39