banner15

Başbakan Davutoğlu'ndan 'Mevlana' mesajları

AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından ilk mesajlarını, milletvekili seçildiği Konya'dan verdi.

Başbakan Davutoğlu'ndan 'Mevlana' mesajları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Kasım seçim sonuçlarını memleketi Konya’da izleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin zafer kazandığının belli olmasının ardından önce Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesine gitti, ardından Mevlana Meydanı’nda halka hitap etti. Davutoğlu’nun bu tercihinin simgesel olduğu yorumları yapıldı. Zafer konuşmalarında “sevgiyi” ve “vakur olmayı” vurgulayan Başbakan, Mevlana’yı da bir simge olarak seçti. 13. yüzyılda yaşayan Mevlana, tasavvuf düşüncesinde sevgi ve adabı esas almıştı. Kişisel hırslardan sıyrılarak düşmanlarını bile kucaklamayı “Ne olursan ol gel” diye özetlenen felsefesinde harmanlamıştı.

"MUHABBET EKMEYE GELİYORUZ"

Davutoğlu, evinden çıktıktan sonra sadece kısa bir açıklama yaptı, ardından Konya'nın simgesi durumundaki Hz. Mevlana'nın türbesinin bulunduğu meydana gitti. Davutoğlu mesajlarını, "gel ne olursan ol, yine gel" diyen Mevlana'nın nihai istirahatgâhının hemen önünde vermeyi tercih etti. Davutoğlu, arkasına Hz. Mevlana'nın türbesini alarak yaptığı konuşmada, yine Hz Mevlana'dan alıntılarla verdi;"Bu tertemiz tarlaya sevgi ekmeye geliyoruz. Muhabbet ekmeye geliyoruz..."

DAVUTOĞLU'NDAN ÜÇ MESAJ

Davutoğlu, Mevlana meydanından 3 mesaj verdi. 3 mesajın ilki AK Parti seçmenlerini, 2'incisi AK Parti'ye oy vermeyenlere, 3. mesaj ise kendisini vekil seçen Konya'ya oldu.

AK PARTİLİLERE: SAKİN OLUN

Davutoğlu'nun AK Parti seçmenlerine mesajı "sakin olun" oldu. AK Parti Lideri, "ülkemizin her köşesindeki gönüldaşlarıma, dava arkadaşlarıma, seçmenlerime sesleniyorum.Siz, bir davaya gönül vermiştiniz. Bugünleri bize gösteren rabbimize hamd-ı senalar olsun.AK Parti seçmenleri her zaman vakur, ağırbaşlı, sakin ve her zaman kararlıdır.Bugün her zamankinden daha fazla komşularınızla selamlaşın. Hiçbir provokasyona, tahrike kapılmayacaksınız. Bütün AK Partililere sesleniyorum: Mevlana'nın dediği gibi; bu tertemiz tarlaya sevgi ekmeye geliyoruz. Muhabbet ekmeye geliyoruz. sevginizi 78 milyona gösteriniz. Bugün rakip, hasım yok. Hele hele bu topraklarda düşman yok. Sadece muhabbet var.

AK PARTİ'YE OY VERMEYENLERE: YENİLGİ PSİKOLOJİSİNE GİRMEYİN. YENİLEN YOK, KAZANAN TÜRKİYE

Davutoğlu'nun ikinci mesajı, AK Parti'ye oy vermeyenlere yönelik oldu; "2. mesajım, AK Partiye oy vermemiş olan seçmenlere, vatandaşlarımıza" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu; "Sakın ola ki, yenilgi psikolojisine bugün yenilenen yoktur, kazanan vardır. O da milletimizdir, cumhuriyetimiz kazanmıştır. Biz herkesin gönlüne girmeye geliyoruz. Bize oy versin vermesin her vatandaşımızla yeni Türkiye'yi inşa etmeye geliyoruz"

KONYALILARA: MEVLANA'NIN SEVGİ TOHUMUNU EKECEĞİZ...

Davutoğlu, üçüncü mesajının Konyalılara olduğunu belirterek, Konya'dan "bu topraklarımızdaki ilk başkentimiz" olarak bahsetti. AK Parti Lideri, "Aziz Konyalılar; üçüncü mesajım size... Konya'dan tüm milletime Hz. Mevlana'nın sevgi tohumunu ekmeye geldiğimi söylüyorum" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 02:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35