banner39

Başbakan, Menderes'in kabri başında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes'in 27 Mayıs derbecileri tarafından idam edilişinin 49. yıldönümünde mezarını ziyaret etti.

Genel 17.09.2010, 11:34 17.09.2010, 11:34
Başbakan, Menderes'in kabri başında

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, idam edilişlerinin yıldönümünde Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu ile Turgut Özal'ın İstanbul'daki anıt mezarlarını ziyaret etmesinin ardından anıt mezarda Kur'an-ı Kerim okundu.

Buradaki törene Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve kalabalık bir heyet katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın buradaki törenin ardından Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özalın kabrini de ziyaret etmesi bekleniyor.

TBMM BAŞKANI: DEMOKRASİYİ ONLARIN HAYATLARINA BORÇLUYUZ

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''demokraside bugün gelinen düzeyi ve daha ilerisini talep etme bilincini, Adnan Menderes ve arkadaşlarının hayatları pahasına verdikleri mücadeleye borçlu olduğuna inandığını'' kaydetti.

Şahin, eski Başbakan Adnan Menderes'in 49. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

TBMM Başkanı Şahin'in mesajı şöyle:
''Büyük devlet adamı, eski başbakan, merhum Adnan Menderes'i, ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum. Merhum Menderes, ülkemizde demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi adına unutulmaz hizmetlerde bulunmuştur.

Merhum Adnan Menderes, çoğulcu demokratik rejimimizin yerleşmesi ve ülkemizin kalkınma sürecindeki değerli katkılarıyla milletimizin kalbinde her zaman takdir ve saygıyla yaşayacaktır. Demokraside bugün geldiğimiz düzeyi ve daha ilerisini talep etme bilincini, rahmetli Adnan Menderes ve arkadaşlarının hayatları pahasına verdikleri mücadeleye borçlu olduğumuza inanıyorum.

Bu vesile ile merhum Menderes'i ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum. Milletimizin ve Menderes ailesinin çektiği acıları yürekten paylaşıyor, merhuma Allah'tan rahmet diliyorum.''

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?