banner15

Başbakanı dinlediğini ağzından kaçırdı!

İlhan Cihaner, katıldığı bir televizyon programında çok tartışılacak bir bilgiyi ağzından kaçırdı

Başbakanı dinlediğini ağzından kaçırdı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, katıldığı bir televizyon programında çok tartışılacak bir bilgiyi ağzından kaçırdı.

Ergenekon terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla yargılanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, katıldığı bir televizyon programında çok tartışılacak bir bilgiyi ağzından kaçırdı.

Ergenekon'un Erzincan ayağıyla ilgili görülen davanın sanıkları arasında yer alan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in, 32. Gün programında söyledikleri dikkat çekti.

Kanal D'de önceki gün yayınlanan 32. Gün programına katılan Cihaner, Ergenekon davasında kendisine atfedilen suçun 'Kaos Planı'nı hayata geçirmek olduğunu hatırlattı. Cihaner, "Bu belge 2009'da çıktı. Oradaki olgulardan hiç birinin karşılığının bizim soruşturmamızda olmadığı, delillendirilmediği bir tarafa, eğer benim iddia ettikleri gibi herhangi bir partiyi ya da cemaati bitirme gibi bir fikrim olsaydı, ben bunları basına verirdim. Hâlâ sızmış değil. Yürüttüğüm soruşturmalarla ilgili iletişim tespit tutanaklarını basına vermedim. Başbakan'ın da içinde olduğu bu konuşmaları vermiş olsaydım, Türkiye'de siyasi kompozisyon değişir, yer yerinden oynardı." dedi.

Programın Genel Yayın Yönetmeni Rıdvan Akar'ın "Siz o siyasi kompozisyonu değiştirebilecek, o yeri yerinden oynatacak konuşmalara mı tanıklık ettiniz?" sorusuna Cihaner, "Evet, öyle diyelim." şeklinde cevap verdi.

İşte o diyalog:

Rıdvan Akar: Bizim kafamızda soru işaretleri uyandı. Diyorsunuz ki 'Başbakan'ın da içinde olduğu bu telefon konuşmalarını verseydim, Türkiye'de siyasi kompozisyon değişir, yer yerinden oynardı.' Siz o siyasi kompozisyonu değiştirebilecek, o yeri yerinden oynatacak konuşmalara mı tanıklık ettiniz?

Cihaner: Evet, öyle diyelim..

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde ise "Benim soruşturmamda yasama dokunulmazlığı olan hiç kimse dinlenilmemiştir." iddiasında bulunuyor. İlhan Cihaner, Başbakan'ı nasıl, ne zaman ve hangi gerekçelerle dinlediği konusunda da hiçbir açıklama yapmıyor.

İlhan Cihaner, Devrimci Karargâh terör örgütü soruşturması kapsamında 'örgüte yardım ve yataklık' suçlamasıyla tutuklanan Hanefi Avcı'nın kitabı hakkında da konuştu: "Hanefi Avcı'nın değerlendirmelerini de çok hukuki bulmuyorum.. Kitapta şöyle bir çelişki var; kendisi emniyetin neredeyse cemaat tarafından ele geçirildiğini söylüyor. Yani kitaptaki çelişkiye işaret ediyorum, emniyetin tamamen cemaat tarafından ele geçirildiği iddiası çok uç bir iddia."

Adalet Bakanlığı'ndan gizli ve kanuna aykırı olarak cemaatlere yönelik soruşturma yürüttüğü iddiasıyla hakkında soruşturma açılan İlhan Cihaner'in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na sunduğu savunmasında ilginç bilgiler yer alıyordu. Cihaner, yazılı savunmasında, zanlıları 2 yıl takip ettiğini ama silahlı örgüt ve şiddete dair hiçbir delil bulamadığını anlatıyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 15:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan (SeQkly)
Serkan (SeQkly) - 10 yıl Önce

Evet programı bende izledim İlhan Cihaner yasama koruması altında olan kişilerin dinlenilmediğini söyledi fakat yasama korumasında olmayan kişileri dinlerken yasama korumasında olan kişiler telefonun diğer ucunda ise dolaylı olarak yasama koruması olan kişilerde dinlenmiş olmaktadır.Bu durumda İlhan Cihaner Ya koruma altında olan kişiyi dinlemenin yolunu aradı yada Tesadüf diye düşünmekteyim...

banner39

banner36

banner47

banner48