Başbuğ: Türkiye, Rus uçağı konusunda yüzde 100 haklı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi​​​​ne ilişkin, "Türkiye burada yüzde 100 haklı. Hiç tartışılacak bir şey yok" dedi.

Başbuğ: Türkiye, Rus uçağı konusunda yüzde 100 haklı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından, Kırıkkale Üniversite Mavi Salon'da düzenlenen "20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk" adlı konferansta yaptığı konuşmada, Atatürk'ün dış politikada uyguladığı siyaset hakkında bilgi verdi.

Hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, şu anda Türkiye ve Rusya arasında siyasi bir krizin olduğunu dile getiren Başbuğ, bu krizin bir savaşa, çatışma ortamına dönüşeceğini kesinlikle düşünmediğini söyledi.

Savaş ortamının oluşmamasının gerçekçi bir yaklaşım olacağını dile getiren Başbuğ, şöyle devam etti:

"İki ülke arasında halihazırda bir kriz var. Bu krizin uzun sürmemesini temenni ederiz. Özellikle iki ülkenin arasında kalıcı sorunlar bırakmamasını arzu ederiz. Ümit ederiz ki bu sorun, ciddi boyutlara ulaşmadan kısa bir süre içerisinde çözüme ulaşır. Türkiye burada yüzde 100 haklı. Hiç tartışılacak bir şey yok. Angajman kuralları belli. Açıklamışsınız, deklare etmişsiniz. Hukuken hakkınızı kullanıyorsunuz. Burada hiçbir tereddüt yok."

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 20:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35