Basın Yayın Birliği'nden Suruç açıklaması

Basın yayın Birliği yazılı açıklamasında son günlerde düzenlenen saldırıları kınayarak gençler üzerinden kanlı hayaller kuranlara dikkat çekti

Basın Yayın Birliği'nden Suruç açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Basın Yayın Birliği, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki patlama, Ceylanpınar ilçesinde ve Diyarbakır’da polise ve Adıyaman’da askere düzenlenen saldırılar üzerine bir açıklama yayımlayarak şiddet eylemlerini kınadı.

Birlikten yazılı olarak yayımlanan açıklamada “Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkartmaya karşılık olmaksızın, haksız yere bir cana kıyarsa, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur.” Ayeti hatırlatılarak alçakça bir yöntemle katledilerek gencecik insanlar üzerinden bütün ülke sathında bir gerginlik ve çatışma ortamı oluşturmaya çalışanlara karşı birlik olunması gerektiği vurgulandı.

Basın Yayın Birliği’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yaşadığımız coğrafya üzerine oynanan oyunlar, yanı başımızda her gün onlarcası yüzlercesi katledilen, birbirlerine kırdırılan kardeşlerimizin, komşularımızın, akrabalarımızın hali, Anadolu’ya da bu akıbeti uygun gören kimilerinin iştahını kabartsa da biz biliyoruz ki; bu coğrafya, kardeşliğin, barışın ve hoşgörünün vatanı olarak kalacak ve daha önce defalarca olduğu gibi bir kez daha bütün dünyanın umut ışığı olacaktır.

Gençlerin hayatları üzerinden yerel ve uluslararası siyasetlerini güden, ülkemizin 13 yıl sonra içerisinde bulunduğu siyasi belirsizlik atmosferinden güç alarak elini güçlendirmeye çalışanlar da, hayal kırıklığından başka bir şey elde edemeyeceklerdir.

Bu bağlamda toplumun her kesimini özellikle, toplumu temsil makamında bulunan siyasi parti liderlerini ve STK sorumlularını konuyla ilgili sağduyulu ve tansiyonu düşürücü açıklamalar yapmaya davet ediyoruz.

Yalnızca eylemi gerçekleştiren katillerin değil, bu sistematik katliamların gerçekleşmesinde rol oynamış tüm kişi ve unsurların bir an evvel ortaya çıkarılarak toplum vicdanının rahatlatılmasının ise devletimizin sorumluluğunda olduğunu vurgulamak istiyoruz.”

Açıklamanın sonunda saldırılarda ölenlere taziyede bulunularak “eylemleri gerçekleştiren, destekleyen ve gençler üzerinden kanlı hayaller kuran tüm kesimler” lanetlendi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 12:56
banner53
YORUM EKLE

banner39